Fue Saç Ekimi Nedir?

Fue Saç Ekimi, kelliğe karşı kesin bir çözüm sunan ve günümüzde oldukça tercih edilen bir operasyon çeşididir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda gerek hormonların etkisi ile gerek genetik faktörler ve gerekse de yaş itibari ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Saç dökülmesi bireylerde kendilerine güven problemi ortaya çıkarıp bireyin yaşam kalitesini düşürmektedir. Saç ekimi bu tip durumlarda arayışa geçen bireylerin ihtiyacını karşılayan tedavi yoludur.

Saç ekim teknikleri ele alındığında Fue saç ekimi tekniği sık kullanılan bir tekniktir. Fue’nin açılımı foliküler ünite ekstraksiyonudur. Saç ekimi denilince akla gelen ilk tedavi uygulaması bu yöntemdir.

Hemen hemen tüm estetik cerrahların tercih ettiği ve yaptığı bir uygulamadır. Her ne kadar birçok estetik cerrah tarafından yapılsa da yapılan operasyonun başarı oranı aynı şekilde yüksek bir oranda değildir.

Fue saç ekim işleminin en büyük özelliği saç derisinin yüzeyinde herhangi bir kesi yapılmamasıdır. Saç derisinde bir kesi olmadığı içinde iyileşme sürecine çok büyük katkı sağlamaktadır.

Operasyonun sonunda kesi ve yara gibi izler olmayacağından hastanın günlük hayatına dönüşü daha hızlı olmaktadır. Bu sebepten dolayı da hastaların yoğun bir şekilde tercih ettiği yöntemin başında gelmektedir.

 

fue saç ekimi

fue saç ekimi

 

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Fue saç ekim yönteminde saçların kökleri donör olarak belirlenen bölgeden tek tek alınıp istenilen bölgeye implant yapılmaktadır. Donör olan bölgeden alınan saç kökleri ekilecek olan bölgeye toplu bir şekilde değil tek tek ekilmektedir. Bu sebepten dolayı da saç kök implantı diğer saç ekim yöntemlerine göre çok daha uzun süre içerisinde yapılmaktadır.

Günümüz koşullarında bu saç ekimi yöntemi punçlardan daha çok mikromotor tekniği ile yapılmaktadır. Fue saç ekim yöntemi oldukça tercih edilen bir operasyon olduğundan uzman sağlık ekibi tarafından uygulanması büyük önem taşımaktadır. Aksi halde estetik ile uzaktan yakından alakası olmayan bir görünüm ortaya çıkabilir.

Fue Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekim operasyonu saçta açıklık oluşan, yapılmış olan tüm uğraşılara bakımlara rağmen saç açıklığı kapanmayan ve aksine zaman içerisinde daha da artan bireylere yapılmaktadır. Bu operasyon bebekler ve ileri yaşa sahip olan yaşlılar dışında kalan herkese yapılabilmektedir. Bu saç ekim operasyonuna sağlık açısından uygun olmayan bireyler çeşitli saç bakımları ile saçlarını canlandırma yolunu deneyebilirler.

Bu uğraş ve bakımlar saç derisine ve saç yapısına göre farklılık göstermektedir. Kişinin kendisi için en doğru olan bakım metodunu araştırıp bu doğrultuda uygulamaya geçmelidir. V-İşlemin verici olan donör bölgenin istenilen kellik seviyesini kapatacak duruma sahip olmayan bireylere uygulanması doğru değildir.

Fue Saç Ekim Yöntemleri

Manuel olarak uygulanan Fue tekniğinin oldukça geliştirilmiş olan versiyonu Mikro Fue saç ekimidir. Bu saç ekim tekniğinde mikro uçlara sahip olan ekipmanların aracılığı ile kök olan saçların alınması uygulamasıdır.

Oldukça küçük uçlara sahip olunan bu teknikte mikro motorlar kullanılır. Mikro uçlar 0.6 ile 0.9 mm değer aralığında delikler oluşturma prensibine sahiptir. Saçlı olan deri yüzeyinde mikro daireler açar, saç kökü ve saçın kök yüzeyinin etrafında bulunan dokular ayrılarak ortaya çıkar.

Mikro Fue saç ekim yönteminde olduğu gibi bu yöntemde aslında tam anlamı ile bir yöntem değildir. Yalnızca Fue saç ekimi tekniğinin hemen altında yer alan inovasyonlardır.

Saffir fue tekniğini diğerinden ayıran fark, kullanılmış olunan uçların metalden değil safirden kullanılmış olmasıdır. Saçlı olan deride daha fazla mikro odacıkların oluşmasında ve bu yüzeyin daha az kabuklanmasında oldukça etkili olduğundan ideal bir yöntemdir.

Bir diğer Fue saç ekim yöntemi de Soft Fue ekimidir. Bu yöntemde yine aynı şekilde alt inovasyon olarak kabul edilir. Bu uygulamada saç ekim uygulamasında sedasyon isimli ilaçların desteği ile hastanın gevşeyip rahatlamasının sağlanması ancak bu rahatlama sağlanırken de bilincini açık tutmasıdır. Bilinciniz ile ilgili bir kayıp olmaz ve hiçbir ağrı acı hissetmeden operasyonu gerçekleştirmiş olursunuz.

Fue Saç Ekimi Öncesi

Saç ekimi öncesinde yapılması ve uygulanması gereken bazı adımlar mevcuttur. Hangi yöntem tercih edilirse edilsin bu adımlar mutlaka uygulanır.

  • Konsültasyon: Bu aşama doktorun hastayı detaylı bir şekilde muayene eder ve saç çizgilerini belirler.
  • Hazırlık: Saç ekim işleminin yapılacağı gün uygulanan aşamadır. Operasyonun yapılacağı bölgenin steril hale getirilmesi ve sedasyon aşamalarını kapsar.
  • Ekstraksiyon: Saç köklerinin bulunduğu yerden greftlerin alınması uygulamasıdır.
  • Kanal açma: Deri yüzeyinde saç ekim hattının bulunması ve bu bölgeden saçların doğal bir şekilde çıkabilmesi için doğru kanalların açılmasıdır.
  • Ekim: Greftlerin alıcı olan deri yüzeylerine saç yönüne dik olarak yerleştirildiği aşamadır.

Bunların yanı sıra bu operasyonu olmaya karar verdiyseniz eğer operasyon öncesi en az bir hafta öncesinde eğer sigara kullanıyorsanız sigara içmeyi bırakmalısınız. Sigaranın yanı sıra alkolü de bırakmanız gerekmektedir.

Saç ekim operasyonundan önceki bir hafta boyunca yeşil çay gibi bitki çayları tüketmemelisiniz. Eğer sahip olduğunuz kronik rahatsızlığınız varsa ve bu hastalıktan dolayı ilaçlar kullanıyorsanız operasyonu gerçekleştirecek olana doktorunuza mutlaka hangi ilaçları kullandığınızı bildirmelisiniz.

Kan sulandırıcı ilaçlar multi vitaminler kullanmamalısınız. Çünkü bu ilaçlar kanamayı arttırır. Kafa deri yüzeyinize krem, losyon vb. gibi kimyasal ürünler sürmemelisiniz. Operasyonun gerçekleşeceği gün dar ya da boğazlı elbiseleri tercih etmemelisiniz.

Fue Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Saç ekiminde Fue saç ekimi tekniği tercih edildikten sonra iyileşme evresi tamamen kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Saç ekim operasyonunun yapıldığı gün ile başlayıp yaklaşık 10 – 15 gün boyunca devam eden saç deri yüzeyindeki kızarıklık, kaşıma hissi, kabuklanma ve bir anda yoğun bir şekilde dökülme evreleri tamamlanır. 1 senenin sonunda tam anlamı ile tamamlanır. Fue saç ekimi sonrasında birkaç gün içerisinde bireyler günlük hayatına dönüp işlerine başlayabilirler.

Şapka takılması tercih edilmediğinde çok soğuk ve çok güneşli havalarda evde kalınması tercih edilmelidir. Operasyon sonrasında ki 15 gün içinde ekilmiş olan saçlara çok özen gösterilip dikkat edilmesi gerekmektedir. Maksimum 9 gün içerisinde greftler saçlı deriye ya yapışır ya da sabit hale gelir.

Bu dönemin sonunda da saç ya köklenir ve hacim kazanır ve saç derisine sabitlenir ya da kökler gevşer ve dökülmeye başlar. 2 ve maksimum 8 hafta içerisinde ekilmiş olan saçlar dökülmeye başlar buna şok saç dökülmesi denir. Ancak bu durum korkutucu olmasın birkaç ay içerisinde yeniden köklerde saçlar büyüme görülür.

Hemen hemen çoğu hastada operasyon sonrasında 6 ve 9 ay arasında tam anlamı ile olumlu sonuçlar görülür.

Fue Saç Ekimi Tavsiyeleri

Saç ekim operasyonunda en sık kullanılan yöntemlerin başında gelen Fue saç ekimi gelmektedir. Bu tekniğin en büyük avantajı tek tek deri yüzeyinden çıkarılan köklerin ilerleyen zaman içerisinde herhangi bir iz ve bir deforme bırakmamasıdır.

Kök çıkarılan bölgeden kök alındığına dair hiçbir iz oluşmaması oldukça önem arz eden bir durumdur. Hatta deri yüzeyinden çıkarılan kökler oldukça küçük olduğu için 24 ya da en geç 48 saat arasında izler kendiliğinden ortadan kalmış olacaktır. Bu da iyileşmenin tamamlandığı anlamına geldiğinden bu tekniğin en büyük tercih sebebi olmasını sağlamıştır.

Saç ekim işlemi yapılan bölgelerde ciltte kabuklanmalar oluşur. Ekimden sonra ki iki gün iyileşme evresi olarak isimlendirilir. Bu iyileşme evresinde dışarıdan herhangi bir takviye alınmamaktadır. Üçüncü gün de saç ekimi yapan bireyin saç bakımını ve yıkanması yapılabilir.

Takribi olarak ortalama 10 günde saç ekimi yapılan bölgelerde ki kabuklanmalar dökülür ve iyileşme evresi sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olur. Fue saç ekim hem operasyon sonrası bireyin günlük hayatına hızlıca dönmesi ile hem de iyileşme sürecindeki hızlılık ile oldukça talep gören ve tavsiye edilen bir tekniktir.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Saç ekim aşamasında tam randımanlı sonuç ortalama 1 yıl gibi bir sürenin sonunda alındığından bu operasyonu yaptırmak isteyenler için gerek sosyal medya gerekse de uygulamanın yapılacağı kliniklerin web sayfalarında ki yorumlar oldukça önem arz ediyor.

Bu operasyonu yaptırmak isteyen bireylerin hangi yöntemi tercih edeceği, iyileşme süreçleri, kliniğin başarı oranı bireylerin aklını oldukça karıştıran bir süreci oluşturuyor. Ancak Fue saç ekimi diğer tekniklere göre daha fazla talep görmektedir. Çünkü iyileşme sürecinin hızlı oluşu ve insanların günlük akışlarını aksatamayacak oluşu talebi arttırmaktadır.

Saç ekimi yaptıranlar en çok İstanbul’u tercih etmektedir. Ülkemiz Fue saç ekim tekniğinde dünyanın en iyi ülkesi arasında yer aldığından ülkemizde saç ekimi yaptıranlar her geçen gün artmaktadır.

Önemli olan estetik olarak iyi duran bir saç ekimi olacağı için saç ektirenler işinin ehli olan klinikleri tercih etmektedir. 1 yıl gibi bir sürenin sonucunda hayal ettikleri saçlara kavuşan bireyler bu tekniği gönül rahatlığı ile tavsiye ettiklerini belirtmektedirler.

Fue Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç dökülmesi, kellik günümüz insanını en çok dert ettiği konuların başında gelmektedir. Saç dökülmesinin ileri seviyesine kadar gelip kel olan bireyler saç ekim kliniklerini araştırmaya ve görüşmeye başlarlar.

Fue tekniği saç ekiminde en çok talep gören işlemlerin başında gelmektedir. Bu teknikte bireylerin enselerinde kalan saç kökleri alınarak kelliğin bulunduğu bölgeye tek tek enjekte edilir. Süre olarak uzun bir sürede yapılan bir işlemdir.

Ensede bulunan saç kökleri testesterona karşı nötr olduğundan ensede saç dökülmesi pek görülmez. Bu sebepten dolayı da ensede ki saç kökleri en sağlam saç köklerini oluşturmaktadır.

Fue saç ekimi tekniği diğer tekniklere göre başarı oranı daha yüksek olduğundan operasyon düşünenler bu tekniğe daha çok rağbet etmektedirler. Birçok klinik ve birçok işinin uzmanı olan sağlık personeli bu tekniği uygulamaktadır.

Fue saç ekimi düşünüyor ve fiyat bilgisi almak istiyorsanız eğer sizin için uygun olduğunu düşündüğünüz kliniğe giderek işinde uzman olan sağlık personelleri tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra net bir fiyat verilmesi en sağlıklı olanıdır.

Her bireyin saç kök yapısı, dökülme durumu, kellik durumu değişkenlik gösterdiği için işinin ehli sağlıkçılar tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra fiyatlandırma yapılması sizin için en doğru olan olacaktır.

Hem fiziksel görünümünüzü iyileştirmek hem de sosyal yaşantınızda olumlu bir etki yaratması bakımından saç ekimi kişilerin kendilerine karşı bakış açısını olumlu yönde etkiler.

Günümüz teknoloji ile son derece rahat imkanlar sayesinde siz de Fue saç ekimi işlemi ile dilediğiniz gür ve hacimli saç görünümüne sahip olabilirsiniz. Fue saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.