Jel Tırnak Nedir?

Jel Tırnak ile estetik görünümlü el ve tırnaklara sahip olmak mümkündür. Elleri bakımlı gösteren ve kolay bozulmayan yapısıyla adından söz ettiren bu tırnak işlemleri kadınların en çok tercih ettiği bakım uygulamaları arasında yer almaktadır. Jel tırnak, hassas ve kırılgan yapılı tırnakları olanlar için önemli bir kurtarıcıdır.

Bu protez tırnak işlemi, tırnaklara uygulandığı zaman temiz ve bakımlı bir görünüm oluşturmaktadır. Bu işlemden sonra tırnaklar kırılgan yapısından sıyrılmakta ve tırnakların görselliği güçlendirilmektedir. Uzun süre boyunca dayanıklılığını koruyan jel tırnak arzu edilen uzunlukta ve şekilde olabilmektedir. Bu tırnak uygulaması, sayısız renk ve tasarım içeriğine sahiptir ve uzmanlık gerektiren bir iş olmasından dolayı profesyoneller aracılığıyla yapılmaktadır.


Jel Tırnak Nasıl Yapılmaktadır?

Jel uygulamasında kullanılan malzemeler; tırnak fırçası, törpü, kütikül yağı, pamuk ve UV kurutma ışığıdır. Jel tırnak işlemlerinin aşamaları şöyledir;

 • İşleme başlamadan önce tırnakların derinlemesine temizlenmesi gerekmektedir.
 • Bir sonraki işlemde tırnaklar törpülenip kısaltılmakta ve kütikül yağı sürülmektedir.
 • Diğer aşamada kütikül yağı arındırılmakta ve eller bol su ile yıkanmaktadır.
 • Tırnakların içerisinde kalan kütikül yağlarının tam olarak alınmaması jel tırnak uygulamasından yeterli verimin alınmasını engellemektedir.
 • Törpü yardımıyla tırnaklar pürüzsüz bir hale getirilmekte ve tırnak jeli uygulanmaktadır.
 • Tırnakların daha sağlam olması için 2-3 kat jel işlemi uygulanmakta ve UV kurutma ışığı ile yapılan işlemlerin süresi birkaç dakika daha uzatılmaktadır.
 • Tırnaklarda arta kalan pürüzlükler düzenlendikten sonra jel uygulaması son bulur.

Jel Tırnaklara Ne Zaman Bakım Yaptırılmalıdır?

Tırnak uzama hızına göre jel tırnaklara bakım yaptırılmalıdır. Bakım için önerilen ortalama süre 3-4 haftadır. Bakımlar düzenli bir şekilde yaptırıldıktan sonra arzu edilen süre boyunca jel tırnaklar kullanılabilir.

Jel Tırnaklar Nasıl Çıkartılır?

Jel tırnak uygulaması bir profesyonelden yardım alınarak yapıldıysa çıkarma işlemi de bu şekilde olmalıdır. Ancak tırnaklar evde çıkarılacaksa yapılması gereken aşamalar şöyledir;

 • Tırnaklar kısa bir şekilde kesilmeli ve törpü yardımıyla tırnakların üzeri törpülenmelidir.
 • Tırnakların üzeri törpülendikten sonra geride kalan tozlar silinmelidir. Tozlar silindikten sonra doğal tırnak yapısına daha hızlı bir şekilde ulaşılabilir.
 • Doğal tırnakların çıkıntıları görüldükten sonra kalan jel yeniden törpülenmelidir.
 • Doğal tırnaklara zarar vermemek için jel tırnak işlemi nazik bir şekilde yapılmalıdır.
 • Bu aşamalar doğru bir şekilde uygulandıktan sonra jel tırnaklar rahat ve kolay bir şekilde çıkarılmaktadır.

Jel Tırnakların Faydaları Nelerdir?

 • Tırnaklarda çatlama, kırılma ve yıpranma sorunları varsa jel tırnak işlemleri ideal bakım uygulamaları arasındadır.
 • Bu tırnak bakımı uygulaması ile tırnaklar oldukça temiz ve güzel görünmektedir.
 • Darbeye maruz kalınmadıkça tırnaklarda kırılma ve çatlama gibi durumlar görülmemektedir.
 • Tırnağa sürülen oje uzun süreli kullanılabilir. Aynı zamanda jel tırnak uygulamaları da oldukça dayanıklıdır.
 • Diğer tırnak uygulamalarına oranla daha ince bir yapıya sahiptir.
 • Tırnaklar daha doğal ve gerçekçi bir görünüm kazanmaktadır.

Jel Tırnak Yapılırken ve Yapıldıktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yapım esnasında dikkat edilecekler;

 • Hijyen ve temizliğe dikkat edilmelidir. Temizliğe dikkat edilmediği taktirde tırnak sorunları ortaya çıkmaktadır.
 • İnce bir yapıda oldukları için jel tırnak hassasiyet miktarı diğer tırnak işlemlerine göre daha fazladır. Dolayısıyla tırnak uygulamaları yapılırken ve çıkarılırken ekstra dikkatli olunmalıdır.

Uygulamadan sonra dikkat edilecekler;

 • Uzun tırnak yapısına sahip olmak daha fazla bakım yapmayı gerektirmektedir. Bundan dolayı tırnaklar, düzenli bir şekilde kesilmelidir.
 • Günlük aktivitelerde tırnaklar kırılmaya daha yatkın olmaktadır. Bundan dolayı tırnaklar kısa tutulmalıdır.
 • Tırnaklardaki pürüzlükleri gidermek için nazik bir şekilde törpüleme işlemi yapılmalıdır. Tırnak kenarları hafifçe yuvarlak hale getirilebilir.
 • Jel tırnak işleminden sonra yağ ve nemlendirici kremler yardımıyla tırnakların kenarlarına birkaç defa masaj yapılmalıdır.
 • Bakım ürünleri ile tırnaklar edilebilir. Kırılgan ve zayıf tırnaklar için zengin içerikli ürünlerden yararlanılabilir. Ayrıca tırnaklardaki sararmaların giderilmesi içinde tırnak bakım ürünleri kullanılabilir.

Jel Tırnak Fiyatları 2024

Bakımlı ve güzel tırnaklara sahip olmak için yapılan jel tırnak işlemlerinin fiyatları birden fazla unsur nedeniyle değişiklik göstermektedir. Fiyatları değiştiren unsurların başında markalar gelmektedir. Bu uygulamaya dair birbirinden farklı kalitede ve içerikte ürün bulabilmek mümkündür.

Jel tırnak fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur ise ürünün içerisindeki miktardır. 6ml ile 18 ml tırnak jelinin fiyatları aynı olmamaktadır. Dolayısıyla satın alınacak jel tırnaklar arasında fiyat farkı meydana gelebilmektedir. Tüm bunlara ek olarak set halinde olan tırnak ürünleriyle de karşılaşılmaktadır. Bu ürünlerin fiyatları da jelin içeriğine göre değişmektedir. Ayrıca markaların yıl içerisinde gerçekleştirdiği indirim günleri ve kampanyalar sayesinde jel tırnak fiyatları daha uygun seçeneklerde sunulmaktadır. Jel tırnak fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan sorular

Jel Tırnak Ne Kadar Dayanır?

En popüler protez tırnak uygulamalarından birisi olan jel tırnaklarda da kırılma durumları meydana gelebilmektedir. Ancak dikkatli bir kullanımda jel tırnaklarda kırılmalar görülmemektedir. Jel tırnaklar ile ağır eşyaları kaldırmak veya bir yeri kaşımak tırnakların zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumda jel tırnakların kullanım süresini azaltmaktadır. Dikkatli ve özenli bir kullanım gerçekleştirildiği taktirde jel tırnakların dayanıklılık süresi 5-6 haftadır. Aynı zamanda kişi istemedikçe tırnaklar çıkarılmadan kullanılabilmektedir.

Jel Tırnak Çıktıktan Sonra Ne Yapılır?

 • Jel tırnaklar çıkarıldıktan sonra tırnakların nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu nemlendirme işlemi sayesinde tırnaklar kısa sürede iyileşmektedir. Nemlendirici, hem tırnaklara hem de tırnak etrafındaki deriye sürülmelidir.
 • Tırnak törpüsü yardımıyla tırnaklardaki çıkıntılar giderilmelidir.
 • Tırnak güçlendirici ürünler kullanılarak tırnakların güçlü kalması sağlanmalıdır.
 • Jel tırnak işleminden sonra tırnaklar kısa kesilmelidir.
 • Manikür uygulamasından sonra sağlıklı beslenmek ve kötü alışkanlıklardan uzak durmak tırnakların gücünü olumlu yönde etkilemektedir.

Jel Tırnak Çıkarma İşlemi Ne Kadar Sürer?

Jel tırnak uygulamasının hem yapılması hem de çıkarılması bir profesyonel aracılığıyla gerçekleştirilmelidir. Kişi bu uygulamayı evde kendisi denerse tırnaklara ciddi zararlar gelebilmektedir. Tırnak artisti çıkarma işlemi yaptığı zaman doğal tırnaklarda çok az bir incelme görülmektedir. Oldukça titiz bir çalışma gerektiren çıkarma işlemleri ortalama olarak 45 dakika 1 saat arası sürmektedir.

Jel Tırnak mı Daha İyi Protez Tırnak mı?

 • Jel tırnak, protez tırnağın bir çeşididir ve her iki tırnağın hazırlık ve uygulama aşamaları birbiri ile benzerlik göstermektedir.
 • Protez tırnakların dayanıklılığı jel tırnaklara göre daha iyidir.
 • Protez tırnaklar dış etkilere dayanıklıdır. Jel tırnaklar, daha esnek ve daha ince yapıdadır.
 • Protez tırnak aseton aracılığıyla çıkarılabilir. Ancak jel tırnakların çıkarılması için profesyonellerden yardım alınmaktadır.

Her iki tırnak uygulamasının kendisine göre farklı üstünlükleri bulunmaktadır. Kişisel zevke göre her iki uygulamadan birisi tercih edilebilir.

Jel Tırnak Tırnağa Zarar Verir mi?

Jel tırnak uygulaması sonrasında tırnaklarda incelme meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda tırnaklarda kırılma ve soyulma durumları da görülebilmektedir. Tırnak çevresine nemlendirici kremler kullanmak bu hasarı en aza indirmektedir. Ayrıca düzenli tırnak bakımı yapmak da şikâyetleri azaltmaktadır. Jel tırnak işleminin sık bir şekilde yapılmasından kaçınılmalıdır. Bu uygulamaların bir sene içerisinde 2 veya 3 defa yapılması ideal olandır. Uygulamanın ömrü tırnaklara iyi bakıldığı taktirde 1 ay sürmektedir.

Jel Tırnak Sağlıklı mı?

Sağlıklı ve temiz ortamlarda gerçekleştirilen jel tırnak işlemlerinin insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Kişinin mantar, tırnak sedefi veya tırnak boşalması gibi bir sağlık sorunu varsa bu işlemleri yaptırması önerilmemektedir. Bunun yanı sıra Sağlık Bakanlığının onayından geçen ürünlerin kullanımında da herhangi bir sorun olmamaktadır.

Jel tırnak işlemlerini çıkarılmasından sonra tırnaklarda hafif bir incelme görülmektedir. Bu durum düzenli tırnak yağı kullanımıyla 2-3 hafta içerisinde geçmektedir.

Jel Tırnak Çıkarılır mı?

Jel tırnakların çıkarılması belirli aşamalar halinde yapılmaktadır. Bunlar;

 • İlk olarak tırnaklar kısa kesilmekte ve törpülenmektedir.
 • Törpü işleminden sonra tırnaklardaki tozlar silinir.
 • Tırnak çıkıntıları görüldükten sonra ince tırnak törpüsü yardımıyla tekrar törpü işlemi uygulanmaktadır. Tırnakların üst kısmı da yavaş bir şekilde törpülenmektedir.
 • Doğal tırnaklara herhangi bir zarar vermemek için nazik bir çalışma gerçekleştirilmelidir.
 • Bu işlemlerin sırasıyla takip edilmesi sonucunda jel tırnak çıkarılmaktadır.

Jel Tırnakla Denize Girilir mi?

Protez uygulamasının çeşitlerinden birisi olan jel tırnak işlemlerini yaptırdıktan sonra birçok aktivite rahat bir şekilde yapılabilir. Özellikle solarium, sauna, deniz ve yüzme havuzuna herhangi bir sakınca olmadan girilebilir. Jel tırnakların yapımında kullanılan zengin içerikli maddeler koruyucu ve edici özelliklere sahiptir. Bundan dolayı deniz veya havuza girmek jel tırnaklara zarar vermemektedir.

Jel Tırnak Nasıl Çıkarılır?

Jel tırnakların çıkarılması bir profesyonel aracılığıyla yapılmalıdır. Ancak jel tırnak evde çıkarılacaksa bazı malzemelere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu malzemeler;

 • UV kurutma ışığı
 • Törpü
 • Pamuk
 • Tırnak itici malzemeler
 • Kütikül yağı
 • Nemlendirici

İlk olarak tırnak törpüsü ile tırnakların üzeri törpülenmektedir. Daha sonra tırnağın çıkıntıları görülmekte ve o bölgedeki jeller bir kez daha törpü yardımıyla çıkarılmaktadır. Doğal tırnak yapısına herhangi bir hasar vermemek için bu süreç yavaş hareketler ile yapılmalıdır.

Jel Tırnak Çıktıktan Sonra Ne Yapılır?

 • Jel tırnaklar çıkarıldıktan sonra tırnaklarda hafif bir incelme meydana gelmektedir. Bu incelmenin güçlendirilmesi için yağ ve nemlendirici kremler ile tırnak ve tırnak kenarlarına masaj yapılmalıdır.
 • Uzun tırnakların bakımı oldukça zahmetli olacağından dolayı belirli bir süre tırnakları kısa tutmak gereklidir.
 • Tırnaklardaki pürüzleri gidermek için nazik bir törpüleme işlemi uygulanmalıdır. Özellikle tırnak sırtlarının ve kenarlarının yuvarlak bir şekilde törpülenmelidir.
 • Tırnak bakım ürünleri kullanılmalıdır. Bu ürünler tırnakları güçlendirmektedir.

Jel Tırnak Kaç Dakika Sürüyor?

Özel ışınlar aracılığıyla kurutularak uygulanan jel tırnak işlemleri hem evde hem de cilt bakım merkezlerinde yapılmaktadır. Evde ve bakım merkezlerinde yapılan işlemlerin süresi birbiri ile aynı olmamaktadır. Güzellik merkezlerinde yapılan işlemlerde profesyonellerden yardım alınmaktadır. Dolayısıyla uygulanan işlemlerde farklılıklar olabilmektedir. Jel tırnak işlemlerinin uygulanma süresi yaklaşık olarak 1 ve 1,5 saat içerisinde sürmektedir. Evdeki uygulamalarda süre daha az veya daha fazla olabilmektedir.

Jel Tırnak Kaç Yaş Sınırı?

Jel tırnak işlemlerinde herhangi bir yaş sınırı yoktur. Uygulama şu kişilere yapılmaktadır;

 • Tırnak yeme alışkanlığı olanlar
 • Tırnaklarına estetik görünüm kazandırmak isteyenler
 • Kırılgan ve hassas tırnak yapısına sahip olanlar
 • Tırnakları üzerinde çatlama, pürüz ve benzeri sorunlar yaşayanlar
 • Tırnak uzatmaya zamanı olmayan kişiler

Tırnaklarında ve ellerinde mantar gibi bulaşıcı rahatsızlığı olanlara bu işlemler uygulanmamaktadır. Kısacası bu rahatsızlığa sahip olanlar dışında herkes jel tırnak işlemlerinden yararlanabilir.

Jel Tırnak Üzerine Oje Sürülür mü?

Jel tırnak uygulamasından sonra tırnağa belirli bir şekil verilmektedir. İşlem tamamlandıktan sonra jelin üzerine normal veya kalıcı oje sürülebilmekte ve arzu edilirse süslenebilmektedir. Ancak herhangi bir oje sürmeden de jel tırnaklar kullanılabilmektedir. Çünkü jel tırnakların görünümü normal ojelere göre daha parlak ve canlı olmaktadır. Bundan dolayı jelin üzerine herhangi bir oje sürmeden de jelin rengi oje olarak kullanılabilir.

Jel Tırnak Uzatır mı?

Tırnak uzatamayan veya tırnak yeme problemi yaşayan kişiler jel tırnak uzatma uygulaması sayesinde uzun tırnaklara sahip olabilmektedir. Ancak uzun tırnaklara sahip olabilmek için aylık bakımın doğru ve düzenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu işlemler ile uzun tırnakların yanı sıra tırnak yeme alışkanlığından da kurtulmak mümkündür. Jel tırnak uygulamasında kullanılan güçlendirici ürünler sayesinde de tırnaklar sağlam bir şekilde uzayabilmektedir. Tırnak güçlendirici, uygulamanın ömrünü uzatırken kırılmalara karşı da koruyucu etki göstermektedir.

Jel Tırnak Hemen Çıkar mı?

Jel tırnakların uygulanması ve çıkarılması, aşamaları olan süreçlerdir. Ancak jel tırnaklar birkaç saat içerisinde kolay bir şekilde çıkarılabilmektedir. Çıkarma işleminde titizlik ve doğru bir çalışmanın yapılması çıkarılma sürecini kısaltmaktadır. Dolayısıyla bu işlemlerde profesyonellerden yardım alınmalıdır. Profesyonellerin uyguladığı adımlar sayesinde jel tırnaklar hemen çıkarılabilmektedir.

Kalıcı Oje mi Jel Tırnak mı?

İhtiyaç duyulan içeriğe göre kalıcı oje veya jel tırnak uygulamaları arasından seçim yapılabilir. Tırnakların boyu ve şekli değiştirilecekse jel tırnak işlemleri, tırnaklar mevcut uzunluğunda kalacak ve bakımlı görünecekse kalıcı oje tercih edilmelidir. Jel tırnak uygulamaları, kalıcı oje işlemlerine göre daha yoğun bir yapıdadır. Sert yapıda tırnak bakımı isteyenlerin tercihi jel tırnaklar olmaktadır. Düzgün, pürüzsüz ve bakımlı tırnaklara sahip olmak isteyenlerin tercihi ise kalıcı ojedir. Her iki uygulamanın işçiliği ve uygulaması birbirinden farklıdır.

Jel Tırnaktan Oje Çıkar mı?

Jel tırnaktan ojenin çıkarılması için bazı adımları gerçekleştirmek gerekmektedir. Bu adımlar;

 1. Törpü işlemi

Törpü yardımıyla tırnakların üzerindeki oje hafifçe törpülenmektedir. Bu işlemlerde nazik bir şekilde hareket edilmelidir.

 1. Aseton işlemi

Parmaklara pamuk aracılığıyla aseton dökülmekte ve her bir parmak için alüminyum folyo kullanılmaktadır. 20-30 dakika bekleme süresi vardır.

 1. Yeniden törpü işlemi

Ojeler tamamen çıkmamış olabilir. Dolayısıyla tırnaklar tekrar törpülenmelidir.

 1. Bakım işlemi

Tırnak etlerini beslemek için nemlendirici krem ve yağlardan yararlanılmaktadır.

Regl İken Protez Tırnak Yapılır mı?

Protez tırnak işlemlerinin yapılamayacağı durumlar vardır. Regl bu durumlardan yalnızca birisidir. Regl döneminde olanlara protez tırnak uygulaması yapılmamaktadır. Aynı zamanda mantar gibi bulaşıcı hastalıkları olan kişilere de protez tırnak uygulaması yapılamamaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için bu hastalıkların edilmesi gerekmektedir.

Duş Alırken Takma Tırnak Çıkar mı?

Takma tırnaklar, arzu edilen zamanlarda takılabilir ve çıkarılabilir olması ile bilinmektedir. Gün içerisindeki herhangi bir aktivite sırasında bu takma tırnaklar çıkarılabilmektedir. Aynı durum duş alırken de geçerlidir. Takma tırnak daha uzun süreli kullanılmak isteniyorsa duştan önce çıkarılmalıdır. Duştan çıktıktan sonra takma tırnaklar tekrar takılabilir. Aynı zamanda takma tırnakların bol su ile temas edilmesinden kaçınılmalıdır. Takma tırnakların çıkarılabilmesi için aseton ve ılık su yeterli olmaktadır. Bu iki malzeme ile birlikte takma tırnak kısa sürede çıkarılmaktadır.

Jel Tırnak Törpülenir mi?

Jel tırnakların çıkarılması aşamasında törpülerden yararlanılmaktadır. Jel tırnaklar çıkarılırken tırnaklar kısa kesilmekte ve daha sonra tırnaklara törpü işlemi uygulanmaktadır. Tırnakların yalnızca uçları değil, üzeri de törpülenmektedir. Törpüleme işlemi sayesinde doğal tırnakların ortaya çıkmaktadır. Hem kalın törpü hem de ince törpü aletlerinden yararlanarak jel tırnak doğru ve yavaş bir şekilde çıkartılmaktadır. Dolayısıyla hem jel tırnak uygulama esnasında hem de jel tırnak çıkarma işlemlerinde kullanılan en önemli malzemelerden birisi törpülerdir.

Instagram : bukbeauty