Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, yağ hücrelerini yüksek soğuk altında ve vakumla parçalama işlemidir. Yağ hücreleri bu yöntemle parçalanarak yok olur. Bölgesel incelme işlemi olan bu yöntem, kadın ve erkekler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Bölgesel yağları sadece tek seansta ortadan kaldıran yöntem, yaklaşık olarak 1 saat içinde yapılır. Etkili ve hızlı sonuçları nedeniyle geniş çevreler tarafından tercih edilmektedir.


Gelişmiş teknolojisi ile soğuk lipoliz cihazları, konforlu bir tedavi imkanı sunar. En gözde bölgesel zayıflama uygulamalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Düzenli spor yapıp dengeli beslenmesine rağmen, bazı kişilerde bölgesel olarak kilo ve yağlanma sorunu görülmektedir.

Bel, göbek ve basen bölgesinde yer alan kilolar oldukça zor verilmektedir. Bu bölgesel kilolar genetik sebeplere dayanabilirken, vücut tipinize de bağlı olabilir. Bu kiloları, cerrahi estetik operasyonlar ile ya da lipoliz yöntemiyle verebilirsiniz.

Cerrahi operasyonu tercih etmeyen kişiler, bıçak altına yatmak istemediklerinden bazı cerrahi operasyonlarından çekinirler. Bu açıdan rahatlıkla, soğuk lipoliz uygulamalarını tercih eder.


Soğuk Lipoliz Uygulaması Nasıl Yapılır?

Lipoliz cihazının iki büyük vakum başlığı bulunur. Buna ek olarak bir küçük vakum başlığı da cihazı destekler. Küçük başlıklara sahip olması, dar alanlarda kullanıma uygun olması içindir.

Bu şekilde, karın ve basen bölgesi için aynı anda uygulanabilir. Her bir bacakta yer alan basen bölgesine birer vakum yerleştirilir. Bununla birlikte, alt karın kısmına da bir vakum bağlanır. Daha iyi sonuçlar alabilmek adına, bel bölgesinin her iki tarafına da vakum yerleştirilir.

Vakumlanan yağ dokusu, odaklanmış bir yapıya sahiptir. Bu açıdan, ciltte herhangi bir soğuk yanığı oluşmamaktadır. Uygulama yapılmadan önce, cildi korumak adına özel jel ve pedlerden yararlanılır. Soğuk lipoliz uygulaması, acısız ve ağrısız bir işlemdir. İlk 5 ile 10 dakika boyunca küçük de olsa soğuktan rahatsızlık duyabilirsiniz. Sonrasında bu duygu yerini uyuşmaya bırakır.

Sadece yattığınız yerden yağlarınız erirken, siz dilediğiniz şeyle ilgilenebilir ya da sadece gözlerinizi kapatarak dinlenebilirsiniz.

Soğuk Lipoliz Kimlere Uygulanır?

Uygulama genel olarak, kilolu kişilere uygulansa da şu kişiler için uygun değildir:

 • Ağır karaciğer ya da böbrek hastalığına sahip olanlar,
 • Göbek fıtığı olanlar,
 • Soğuk ürtikeri rahatsızlığı bulunanlar,
 • Kanser ya da AIDS hastası olanlar,
 • Kan proteini düşük olanlar,
 • Sedef benzeri cilt rahatsızlığı bulunanlar,
 • Kalp ve damar rahatsızlığı bulunan kişiler,
 • Hamile olanlar ya da emzirme döneminde bulunanlar için işlem uygun değildir.

Soğuk Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

Uygulama hem zayıflama hem de vücuda istenen şekli vermek amacıyla tercih edilir. Güvenilir bir yöntem olması, soğuk lipoliz kullanımını da arttırmıştır. Uygulama, vücudun kolay ve hızlı şekilde yağ hücrelerinden arındırılmasını sağlar.

Yağ hücrelerinin deri altından ısıtılmasının ardından, dondurulur. Bu şekilde, işlevsiz bir hal alır. Bu uygulama sayesinde, 2 ile 4 cm arasında incelme yaşanması mümkündür.  Uygulama genellikle, şu bölgelere uygulanmaktadır:

 • Karın bölgesinde yer alan yağlanmalarda,
 • Karın yanları ve alt kısmına,
 • Kol altında yer alan yağlanmalarda,
 • İç ve dış bacak yağlanmalarında,
 • Basen ve kalça bölgesinde,
 • Gıdı ve sırt yanlarında,
 • Diz üstündeki yağlanmalarda uygulanır.

Bölgesel yağlanma, en çok bu bölgelerde görülmektedir. Uygulama, başarılı şekilde vücudu yağ hücrelerinden arındırır. Bu başarılı yöntemle kısa süre içinde incelme elde etmek mümkündür. Uygulamanın en net sonuçlarını görebilmeniz adına yaklaşık olarak 1 ay beklemelisiniz.


Soğuk Lipoliz Sonrasında Neler Oluşur?

İşlem sonrasında, genel olarak şu durumlarla karşılaşabilirsiniz:

 • Bölgede kızarıklık ya da kaşınma gibi belirtiler görülebilir.
 • İşlem yapılan bölge kısa süreli olarak uyuşabilir. Bu durum oldukça kısa sürer. Hatta hastaneden yürüyerek çıkabilirsiniz. 1 ile 2 ay içinde %60 oranına kadar incelme yaşayabilirsiniz.
 • Uygulamanın yapıldığı bölge zaman içinde yumuşar, 1 ile 2 ay içinde gözle görülür bir fark ortaya çıkar.
 • İşlem esnasında anestezi işlemine gerek duyulmaz. Herhangi bir uyuşturma yönteminden faydalanılmadan işlem uygulanır.
 • İşlem cerrahi bir yöntem değildir. Ciltte herhangi bir kesi yapılmadan gerçekleştirilir. Özel makineler yardımıyla soğuk lipoliz işlemi gerçekleşir. Cerrahi müdahale olmadan, doğal yollarla yağlarınızdan kurtulmuş olursunuz.
 • Uygulama kesinlikle acı vermez. Bu operasyon öncesinde de sonrasında da aynıdır. İşlem sonrası biraz uyuşukluk hissedilmesi normaldir.
 • Yaşanan uyuşukluk, işlem esnasında ya da sonrasında, herhangi bir acı ya da ağrıya neden olmaz.
 • Uygulama sonrasında kişiler, iyileşme sürecine ihtiyaç duymaz. İşlem sonrasında hızla günlük yaşamına geri dönebilir. Operasyonun hemen ardından, kızarıklık olması normal bir durumdur.
 • Uygulama için tek seans yeterlidir. Uygulamanın ardından zaman içinde, vücudun şekillenmesi başlayacaktır.

Soğuk Lipoliz Tedavisi Kaç Seans Sürer?

Uygulama oldukça etkili sonuçlara sahiptir. Bölgeye uygulaması sadece 1 ile 3 seans arasında sürer. Çoğu zaman başarı için tek seans yeterlidir. Tek seansın sonunda, %40 ile %60 arasında azalma sağlanır.

Tek bir bölgeye uygulanması, yaklaşık olarak 1 saat sürer. Örnek vermek gerekirse, hasta her iki bölgesine de işlem yaptırmak istese bile bu süre 1 saattir. Bunun sebebi olarak, coolshaping kullanılması gösterilebilir. Coolshaping, çift taraflı bıçağa sahiptir. Diğer cihazların yaklaşık seans süresi, 2 saattir.

Etkileri Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Soğuk lipoliz uygulamasının etkileri, uygulamanın ardından 3. haftadan itibaren görülebilir. Yaklaşık 1 buçuk ay içinde belirgin hale gelir.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Uygulamanın yapıldığı alanda, geçici bazı etkiler görülür. Bu etkilerden en çok görüleni kızarıklıktır. Bir süre boyunca, uyuşukluk yaşanması da doğal bir durumdur. Bunların dışında, herhangi bir yan etkiye sahip değildir.

Soğuk Lipolizin İşlem Etkisi Ne Kadar Sürer?

Estetik amaçlı olarak tercih edilen soğuk lipoliz yöntemi, kısa sürede oldukça etkili sonuçlar verir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bölgesel olarak dirençli yağlara karşı kullanılır. Kısa zamanda istenen sonuca ulaşır.

Uygulama sırasında hızlı şekilde yağ hücreleri azalır. Bu açıdan, etkileri oldukça uzun sürer. Kalıcılığını devam ettirmek isterseniz hazır yiyeceklerden uzak durup sağlıklı beslenmelisiniz. Buna ek olarak egzersiz yapmanız da önem taşır.

Bir Seans Kaç Dakika Sürer?

Uygulama esnasında, kişilerin vücut yapıları düzelmeye başlar. İstedikleri oranda, bölgesel incelemeler yaşanır. Düzenli seansların sonunda, kalıcı bir incelme yaşanır. İşlem sırasında, her bir uygulama 1 saat sürer. Bu yöntemi tercih edecek kişiler, öncesinde konuyla ilgili araştırma yapmalıdır.

Soğuk Lipoliz Jel Kullananların Yorumları

Uygulamanın gerçekten işe yarayıp yaramadığı kişiler tarafından merak edilmektedir. Uygulama esnasında, coolsculpting teknolojisi tercih edilirse tek bir seans içinde, yağların yaklaşık %30’u kalıcı olarak yok olur. Bu durum, bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. FDA onayına sahip olan tek uygulama Coolsculpting yöntemidir.


Soğuk lipoliz gerçekten işe yarıyor mu?

Soğuk lipoliz etkili midir? Doğru kişiye uygulandığı sürece son derece etkili olan ve hastalara büyük memnuniyet getiren vücut uygulamaları arasındadır. Kalıcı lokalize ameliyatsız olarak yağ azalması sağlayan en etkili uygulamalardan biridir.

Soğuk lipoliz ile kaç kilo verilir?

Kilo kaybı oranı her hasta için değişiklik gösterir. Cildin soğuktan sıcak ortama geçişi yavaş olur. Uygulamadan sonra yağ yoğunluğu %25-40 oranında azalır. Soğuk lipoliz uyguladıktan sonra en az 1 beden en fazla 2 beden kilo verebilirsiniz.

Soğuk lipoliz zararları nelerdir?

FDA onaylı bir tedavi yöntemi olduğu için herhangi bir sorun bulunmamaktadır.  Uygulama esnasında uyuşukluk veya kızarıklık(bunlar çok az olur) dışında soğuk lipoliz uygulamasının herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Soğuk Lipoliz Fiyatları 2023

İşlemin uygulandığı bölgeye göre, soğuk lipolizin fiyatları da değişir. Günümüzde birçok merkezde, lipoliz tedavisi uygulandığını görebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, işlemin uygulandığı merkezde uzman kişilerin bulunmasıdır.

Bu uygulamanın fiyatından ziyade, kalitesine önem vermelisiniz. Fiyat hakkında daha net bilgi almak isterseniz dilediğiniz her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz. Soğuk lipoliz tedavisinin ne olduğu ile ilgili aklınızda soru işareti bulunuyorsa zaman kaybetmeden bize ulaşabilirsiniz. Soğuk lipoliz fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.