Manikür Nedir?

Manikür, el tırnaklarının derinlemesine temizlenmesi, şekillendirilmesi ve bakımının yapılması işlemidir. Manikür yapacak kişilerin mutlaka alanında uzman olması gerekir. Bu kişiler tarafından manikür işlemi sırasında tırnak eti kesimleri de yapılır. Bu işlem kesinlikle uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir.

Tırnak bakımında en çok tercih edilen uygulamalardan birisi manikür işlemidir. Bu işlem ile eller çok daha güzel ve bakımlı bir hale gelir.

Manikür ile pedikür sıklıkla karıştırılan iki uygulamadan birisidir. Pedikür işlemi ayak tırnakları için bakım anlamına gelirken manikür ise el tırnaklarına uygulanır. Manikür ile amaçlanan şey tırnakları ölü derilerinden arındırarak daha bakımlı bir hale getirmektir.

Manikür işlemini en doğru şekilde uygulayabilmek için güzellik salonumuza mutlaka gelmelisiniz. Hijyenik bir şekilde gerçekleştirilen bakım işlemlerimiz ile kendinize hak ettiğiniz değeri vereceksiniz. İşlem öncesi randevu almanız yeterli olacaktır.

Et kesme işlemini kişilerin kendisinin yapması önerilmez. Yanlış yapılan bir et kesimi işleminde tırnaklarda kanama, morarma, damar yırtılması gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Manikür işleminde amaç tırnakların güzel görünmesi olduğu için bu gibi aksiliklerin yaşanması hoş olmayacaktır.

Manikür sırasında tırnak eti kesme makinesi, törpü, bakım suları, tırnak itme aparatları kullanılır. Bakım öncesi ve sonrası için de elleri yumuşatacak bir krem kullanımı yapılmaktadır. Randevu olarak sizler de en güzel tırnakların sahibi olabilirsiniz.

Manikür Nasıl Yapılır?

Manikür işleminin nasıl yapıldığı en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikli olarak bazı araç gereçlerin hazır hale getirilmesi gereklidir. Yukarıda saydığımız üzere törpü, tırnak itme ve tırnak eti kesme bu aparatların başında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir  Kozyatağı Lazer Epilasyon

Tırnakların ojesiz olması da manikür işlemi öncesi gerekli bir durumdur. Manikür işleminin genel olarak yapılışı ise şu şekildedir:

 • Öncelikle manikür suyu hazırlanır. Bu su içerisinde zeytinyağı ve birkaç damla limon damlatılır. Zeytinyağı tırnakları beslerken limon ise tırnakların rengini açmaya yarıyor.
 • Daha sonra manikür işlemi öncesi tırnaklar temizlenir. Tırnaklardaki oje, cila ve kremler dahi silinir.
 • Bu işlemden sonra sıra tırnak kesimine geçer. Kişinin istediğine göre tırnakları kesilir ve sonrasında törpülenir.
 • Kütikül isimli çubukla tırnaklar geriye itilir. Bu sayede ölü deriler görünür olmaktan çıkar.
 • Geriye itilen tırnakların kesilmesi için de ellere krem sürülür. Bu kremin ellerde birkaç dakika boyunca bekletilmesi gerekir.
 • Kremli eller sonrasında yeniden yıkanır ve havlu ile kurutulur. Tırnak eti makası ile tırnak etleri dikkatli bir şekilde kesilir.
 • Sonrasında eller yeniden yıkanır ve ardından nemlendirici bakım kremi sürülür.

Manikür yaptırmak sağlıklı mı?

Manikür aletleri ortak kullanımda viral enfeksiyonlar ve mantar için risk taşır. Başkasının el ve ayaklarının bakımları için kullanılan aletlerde kesik ve sıyrıklardan bakterilerin geçmesi yoluyla bir çok hastalık kan dolaşımı ile vücudumuza geçer hastalığa neden olabilir. Bu yüzden manikür için kullanılan aletler kişiye özel kullanılmalıdır.

Tırnakların Temizlenmesi

Manikür işlemi sayesinde sizler de çok bakımlı tırnaklara kavuşabilirsiniz. Özellikle sosyal hayatta kişinin bakımlı olması çok önemlidir. İş hayatında olan bir kişinin tırnaklarının bakımsız olması etrafı için oldukça büyük bir negatif etki olacaktır.

Sadece sosyal hayatta değil kişinin kendi yaşamında da tırnak bakımı çok önemlidir. Özellikle kadınların kendini sevebilmesi için bu tarz bakım ritüellerini mutlaka yerine getirmesi gerekmektedir.

Manikür işleminde tırnakların temizlenmesi çok önemlidir. Bu işlem için öncesinde bakım suyu hazırlanır ve kişinin elleri bu içinde bir süre bekletilir. Bu işlem öncesinde ise ellerde bulunan tüm oje, krem ve bazların silinerek temizlenmesi gereklidir. Manikür işlemi ancak temiz ellere yapılabilir.

İlginizi Çekebilir  Akrilik Tırnak

Tırnakların suda bekletilmesi ile tırnaklar yumuşayacağı için hem temizlenmesi hem de şekillendirmesi daha kolay olacaktır.

Tırnakların Suda Bekletilmesi

Manikür yaptırmak mı istiyorsunuz? O halde alanında uzman güzellik kadromuz ile size hizmet vermeyi çok isteriz. İletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşarak randevu oluşturabilir, bakımlı bir kadın olmak için gerekenleri yapabilirsiniz.

Manikür işlemi öncesi dikkat edilmesi gereken önemli nokta, tırnakların suda bekletilmesidir. Zeytinyağı, limon, karbonat gibi maddeler ile hazırlanan bakım suyu tırnakların şekillendirilmesinde çok önemlidir.

Tırnakların şekillendirilebilmesi esnasında tırnaklarda kopma, kırılma olabilir. Suda bekletildiğinde tırnaklarınız yumuşar ve esnek bir hal alır. Bu sayede tırnaklarınız daha az zarar görür, kırılmaz. Tırnak eti kesimi için de tırnakların sık sık suya sokulması gereklidir. Yeterince yumuşamamış tırnak etlerinin kesilmesi kişiye zarar vererek canını acıtabilir. Bu nedenle en az 3 dakika boyunca ellerin sıcak suda bekletilmesi gereklidir.

Manikür Makası İle Temizleme İşlemi

Manikür işlemi sırasında makas ile temizleme işlemi en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisidir. Tırnak etlerinin kesimi basit görünse de aslında oldukça zor bir konudur. Çoğu kişi bu işlemi evde kendisi denerken tırnaklarına da aynı oranda zarar verir.

Tırnak eti kesiminde eller önce ılık suda bekletilir. Sonrasında tırnak itme işlemi yapılır. En sonunda da yumuşamış olan ellerdeki tırnak etlerinin kesim işlemi gerçekleşir.

Tırnak eti kesiminde dikkat edilmesi gereken noktalar ise şöyledir:

 • Tırnak eti kesimi için kullanılacak makas, mutlaka temiz olmalıdır. Her işlem sonrası dezenfektan edilmesine dikkat edilmelidir.
 • Makası kullanırken derinden kesmemeye dikkat edilmelidir. Aksi durumda tırnak etlerinde kanama görülebilir.
 • Tırnak etlerini tek bir seferde tırnağın etrafından dolanarak kesin. Ara vererek yapmanız zorlayıcı olacaktır.
 • Tırnak etlerini kesmek istemeyenlerin sadece geriye doğru itmesi de yeterli olacaktır.
İlginizi Çekebilir  Amerikan Cilt Bakımı

Tırnakların Şekillendirilmesi

Tırnak eti kesimi gibi işlemlerden sonra tırnakların şekillendirilmesi işlemi başlar. Bu kısım estetik açıdan oldukça önemlidir.

Tırnak şekillendirmenin mutlaka uzman birisi tarafından yapılması gereklidir. Bu sayede elinize en uygun olan, ellerinizi daha uzun ve zarif gösteren bir tercih yapabilirsiniz. Tırnak şekillendirme işleminde birçok farklı tırnak kesim şekli göze çarpar. Manikür ile yapabileceğiniz tırnak şekilleri şöyledir:

Badem Tırnak Şekli: Bu şekli verebilmek için tırnakların biraz uzun olması gereklidir. Bu işlemde tırnakların yan kısımları törpülenir ve badem görünümü ortaya çıkarılır. Tırnakları olduğundan daha uzun gösteren bir yöntemdir.

Oval Tırnak Şekli: Bu şekil tüm tırnak tiplerine uygun olduğu için çok sık tercih edilir. Feminen bir görünümü vardır ve yapılışı da oldukça pratiktir. Tırnağının uç kısmı uzun, yan kısımları törpülenerek bu işlem yapılır.

Kare Tırnak Şekli: Bu şekli deneyecek kişilerin tırnaklarının mutlaka orta uzunlukta olması gerekir. Tırnaklar eşit, kare biçimde törpülenir. En zarif tırnak şekillerinden birisi olarak tercih edilmektedir.

Yuvarlak Tırnak Şekli: Yuvarlak tırnak şekli de çoğu kadında gördüğümüz şekillerden birisidir. Bu tırnak şekli kısa tırnaklı kadınlar için en ideal seçim olacaktır. Tırnak üstlerinin yanlarının törpülenmesiyle bu şekil ortaya çıkar.

Stiletto Tırnak Şekli: Bu şekil iddialı kadınların tercih ettiği bir modeldir. Uç kısmı oldukça sivridir.

Masaj ile Bitirme

Manikür işlemi sonrası son aşama ise masaj işlemidir. Burada tırnakların bakım sonrası rahatlatması amaçlanır. Yağ özleri olan bir krem ile ellerin tamamına sürülür ve mesaj yapılır. Masaj sırasında kremin hem ellere hem de tırnaklara yedirilmesi çok önemlidir. Manikür işlemi böylece bitirilir.

Manikür Fiyatları 2024

Manikür fiyatları 500 TL ile 1500 TL arasında değişmektedir.

Manikür fiyatları, çok değişken bir aralığa sahiptir. Güzellik salonumuza en uygun fiyatlar ile kaliteli bir hizmet verilir. Hizmetlerimizden yararlanabilmek için hemen iletişim numaralarımızı arayarak randevu oluşturabilirsiniz. 2024 manikür fiyatları da randevu sırasında çalışma arkadaşlarımızdan kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Manikür fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Instagram : bukbeauty