Pedikür Nedir?

Pedikür, ayak tırnaklarını daha bakımlı hale getirmek için kullanılan uygulamalardan birisidir. Pedikür, el ve ayak tırnaklarındaki ölü derileri temizleyerek daha bakımlı bir hale getirir.

Manikür daha çok el tırnaklarının bakımı için yapılan uygulamaları kapsarken, pedikür ise ayak tırnaklarının bakımlı hale getirilmesidir. Sosyal yaşantınızda bakımlı bir hale gelmek istiyorsanız mutlaka düzenli olarak yaptırmalısınız.

En iyi pedikür işlemlerini yaptırabilmek için güzellik salonumuzu tercih edebilirsiniz. Pedikür kelimesi ayak yani pedi ve cure yani tedavi kelimelerinden türetilmiştir. Yeni bir uygulama olsa da geçmişi çok eksidir. Bilinenlere göre ilk ayak bakım işlemleri Mısır’da Firavun’a yapılmıştır.

Bu uygulama ile ayaklarınız yumuşar, ölü deriden kurtulur ve sertleşmiş yerleri ortadan kalkar. Aynı zamanda bu işlem ile ayak tırnaklarınız da tedavi edilir. Elbette cilt tipinize uygun olan pedikür uygulamasını tercih etmeniz gerekmektedir. Güzellik uzmanlarından oluşan kadromuzdan destek alarak size en uygun işlemleri kolayca yaptırabilirsiniz.

Pedikür Ne İşe Yarar?

Birçok faydası olan bir uygulamadır. Bu işlemin etkilerini görebilmeniz için ise düzenli olarak yaptırmanız gerekmektedir. En doğru uygulama aralığı ise bir aydır. Bakımlı bir kişinin ayda en az bir kere pedikür yaptırmasını öneriyoruz.

Pedikürün en bilinen faydalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ayağınızda sorunlar varsa en doğru uygulama yöntemi pedikür olacaktır. Özellikle mantar gibi ayak hastalıklarda düzenli olarak destekleyebilir, kötü görünümü ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Pedikür işleminin diğer bir faydası ise duruşunuzu düzeltmesidir. Parmaklarınız doğal olarak bakımlı, güzel ve estetik duracaktır. Özellikle yaz aylarında pedikür daha çok önem kazanmaktadır.
  • Diğer bir faydası ise rahatlatıcı etkisidir. Ayağınıza bakım kremleri ile masaj yapıldığı için bu sizin rahatlatıcı bir etki yaratacaktır.

Pedikür Nasıl Yapılır?

Güzellik salonumuza gelerek hemen pedikür yaptırmaya ne dersiniz? Özellikle özel bir davete katılacaksınız mutlaka pedikür ve manikür işlemlerinizi yaptırmalısınız.

Pedikür işleminin birçok aşaması vardır. Zor bir uygulama değildir ama önemli noktaları bulunur. Ayaklarınızın bakımlı olması için mutlaka belirli aralıklar ile yaptırmalısınız. Pedikür uygulamasının yapılışı ise şöyledir:

  • Pedikürün birinci adımında tırnaklarınızda oje varsa çıkartılır ve tırnaklar kurumaya bırakılır. Sonrasında ise tırnakların kısaltma işlemine geçilir. Tırnakların çok uzun olması kullanım ve hijyen açısından uygun değildir. Bu nedenle belirli bir oranda kısaltılması gerekir.
  • Sonrasında ise törpüleme işlemine geçilir. Tırnaklarınız uygun biçimde törpülenir.
  • Törpüleme işleminden sonraki aşamada tırnaklara yumuşaması için krem sürülür. Kremin ayaklara yeterince etki etmesi için 4-5 dk. kadar bekletilmesi gereklidir. Krem sürüldükten sonra ayaklarınız ılık su dolu bir kovasında bekletilmelidir. Yeterli bekleme süresinden sonra ayaklarınız çıkartılır ve kurulanır.
  • Kuruyan ayak tırnaklarının etleri uygun et makası ile dikkatli biçimde alınır. Sonrasında ile derinin ölü hücrelerden arındırılması için ponza taşı ile peeling yapılır.
  • Son işlemde tekrardan törpü yapılır ve tırnaklara son şekli verilir.
  • İstediğiniz renkte oje ya da kalıcı oje sürülür. Son olarak etkili bir krem ile ayaklara masaj yapılır. Pedikür işlemi böylece tamamlanmış olur.

Pedikür Kimlere Uygulanır?

Pedikür işlemini günümüzde hem kadınlar hem de erkekler sıklıkla tercih etmektedir. Manikür gibi işlemleri genellikle kadınlar yapsa da günümüzde durum değişmiştir. Artık erkekler de en az kadınlar kadar bakımına özen göstermekte ve bunun için profesyonel yardım almaktadır.

Ayaklarında ciddi sorunlar olmayan her kişi pedikür işlemini tercih edebilir. Bir yaş sınırı da yoktur. Genç kişilerin yaptırabildiği bu işlemi ileri yaşlardaki kişiler de sıklıkla tercih eder. Özellikle sosyal hayatı güçlü kişilerin tercih etmesi iyi olacaktır. Sık sık açık ayakkabı giyiyorsanız bakımlı ayak tırnaklarına sahip olmaya çok daha özen göstermelisiniz.

Bununla birlikte sürekli ayakta çalışan birisi iseniz de ayaklarınızda sık sık ağrılar oluşabilir. Pedikürün rahatlatıcı etkisi sayesinde ayaklarınızdaki ağrıyı azaltabilirsiniz.

Ayaklarında mantar vb. sorunu olan kişilerin de pedikür işlemini tercih etmesi iyi olacaktır. Mantar vb. görünümler ayaktaki estetik görünümü ortadan kaldırdığı için bu durumu pedikür ile önlemek mümkün olacaktır. En iyi ve sağlıklı pedikür işlemleri için mutlaka güzellik salonumuzdan randevu almalısınız. İletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşarak gerekli işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayak sağlığınız sizin kadar bizim için de çok önemlidir.

Pedikür Yöntemleri ve Aşamaları

Pedikür işlemlerinde amaç tamamen ayakları ve ayak tırnaklarını daha bakımlı hale getirmek olmalıdır. Bu nedenle bu işlemi en doğru ve hijyenik şekilde yapacak bir güzellik salonuna kendinizi emanet etmelisiniz.

Genellikle tırnak makası, törpü, tırnak eti makası, ponza taşı ve kremler ile uygulama yapılır. Öncelikle kişinin ayakları kremlenir ve sonrasında yumuşaması için sıcak suda bekletilir. Bu işlem ile ayak tırnaklarının ve etlerinin yumuşaması sağlanır. Bu sayede tırnaklarda kırılma, kesilme vb. zararlı etkiler görülmez.

Pedikür işleminde daha sonrasında ise şekillendirme aşamasına geçilir. Burada tırnaklar kesilir ve törpülenir. El tırnaklarında olduğu ayak tırnaklarını da uzun bırakmak doğru değildir. Uzun tırnak ayakta hem zordur hem de çorap, ayakkabı giyildiğinde canınızı yakabilir. Daha sağlıklı ve hijyenik bir tercih için mutlaka kısa tırnaklar kullanılmalıdır.

Tırnaklar tekrardan yumuşatılır ve tırnak etleri kesilir. Bu noktada çok dikkatli olunması gerekmektedir. Tırnak eti kesiminde tırnaklarınızın zarar görmemesi için mutlaka uzman birisi ile çalışmalısınız. Tırnak etlerinin tek seferde, tırnak boyunca düzgünce kesilmesi gerekir.

Sonraki aşamada ayaklara kremler sürülür ve masaj yapılır. Özellikle yağ esanslı kremler ayağınız için çok iyidir. Zeytinyağının yanı sıra kantaron yağını da ayak bakımı için tercih edebilirsiniz.

Pedikür Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pedikür işleminizi yaptırsanız bile bakımlı olmak bu kadar kolay değil. Sonrasında da ayak ve el bakımınıza çok dikkat etmek zorundasınız. Alacağınız küçük bir darbe, ayaklarınızdaki pedikürü bir anda bozabilir.

İşlem yaptırdıktan sonra çok dar çoraplar giymemelisiniz. Dar çoraplar ayağınıza baskı yaparak tekrardan sertleşmesine neden olacaktır. İşlem sonrası ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Pedikürden sonra hemen ayakkabı giymek yerine açık bir terlik giyerek ayaklarınızı havalandırabilirsiniz. Ayakkabı teması ile tırnaklarınızdaki pedikür de bozulabilir.

Pedikür sonrasında tırnaklarınızı düzenli olarak kesmeye özen gösterin. Parmak aralarınızı mutlaka temizleyin. Diğer önemli nokta olarak ise ayaklarınızı mutlaka kuru tutmaya özen gösterin. Bu gibi önlemler ile ayağınızda mantar oluşmasının önleyebilirsiniz.

Yorgun geçen bir günün ardından ise mutlaka ayaklarınızı ılık su ile yıkayın. Bu sayede ayaklarınız dinlenecek ve temizlenecektir.

Diğer önemli nokta ise ayaklarınızı sık sık nemlendirmenizdir. Fırsat bulduğunuz her an ayağınıza nemlendirici krem sürün ve peeling yapın.

Pedikür Fiyatları 2024

Pedikür fiyatları 600TL ile 1500 TL arasındadır.

Güzellik salonumuzla ilgili en merak edilenlerden birisi de pedikür fiyatlarıdır. Fiyat aralığı her şehirde farklı olmakla birlikte kullanılacak olan yönteme ve alet seçimine de göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

2024 pedikür fiyatları neler öğrenmek istiyorsanız iletişim numaralarımız üzerinden bize ulaşarak kapsamlı bilgi alabilir ve ayaklarınıza hak ettikleri özeni gösterebilirsiniz. Pedikür fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

Instagram : bukbeauty