Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Tıraşsız saç ekimi, saç ekimi uygulaması genellikle saç tıraş edilerek uygulanır. Saç köklerinin alınacağı bölgenin ve saç ekimi yapılacak alanın hiçbir şekilde tıraş edilmeden saç ekimi işleminin uygulanmasıdır.

Saç ekimi işlemlerinde kişinin dış görünüşünü korumak amacıyla tıraşsız saç ekimi uygulaması yapılır. Fakat bu yöntem herkes için uygun olmayabilir. Çok fazla saç ekimi olmayan işlemler için traşsız saç ekimi kullanılır. Bu yöntemin kullanılabilmesi için saçın analiz edilmesi gerekir. 3.000 greftten fazla saç kökünün uygulanacağı operasyonlar için bu yöntem önerilmez.

Saç ekimi yoğun ilgi gösterilen bir alandır. Bunun sebebi her 10 insandan 5’i saç dökülmesi konusunda mağduriyet yaşar. Bunun için en önemli ve uygulanabilir yöntemler ise saç ekim yöntemidir. 3 farklı şekilde saç ekimi uygulaması gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerde kişilerin kendi saçı kullanılarak daha doğal ve daha uyumlu bir saç elde edilir. Saç kimi oldukça yaygın olmakla birlikte oldukça zahmetli ve uzun bir süreci kapsamaktadır. Saç ekimi uygulaması yaptıracak kişiler avantaj ve dezavantaj konusunda araştırma yaparak kendilerine uygun saç ekimi yöntemini seçmektedirler.

Saç ekimi yaptıracak kişilerin alanında en iyi olan kişileri bulup onlardan hizmet alması gerekir. Çünkü oldukça önemli bir süreç olan traşsız saç ekimi süreci doğru yapılmadığı taktirde iyi sonuçlar sunmamaktadır. Konu saçlar ise her zaman için uzman kişilerden yarım alınmalıdır. Kişilerin kendi saçları kullanılarak yapılacağı için son derece titiz davranılmaktadır.

Hem erkek hem de kadınlar tarafından yoğun ilgi görmekte olan bir yöntemdir. Saçı belirli bir uzunlukta olan kişiler traşsız saç ekimini yaptırabilir. Sosyal hayatı sekteye uğratmaması dolayısıyla en çok tercih edilen yöntemdir. Herhangi bir kesi işlemi uygulanmaz. Günlük yaşantınızda size rahatsızlık veren bir görünüm ortaya çıkmaz.

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıraş işlemi olmadan yapılan bu uygulamalarda iki farklı yöntem kullanılır. Kısmen tıraşlı saç ekimi ve tıraşsız saç ekimi dir. Her iki yöntemde de özel olarak tasarlanan, herkesin saç tipine göre değişen çaplarda iğneler kullanılır. Kişiye özel olan iğnelerin kullanılması son derece önemlidir. Bu iğneler yardımı ile saç kökleri alınarak istenen bölgeye eklenir.

Traşsız saç ekimi kadınlarda da iyi sonuçlar vermektedir. Saç ekimi sırasında kısmi tıraş uygulaması daha kolay olduğu için kadınlarda bu uygulama kullanılır. Saç köklerinin yapısı ve derinliği saç ekimine uygun olursa tamamen traşsız saç ekimi uygulaması kullanılır.

 1. Konsültasyon aşaması:

Saç ekiminin planlandığı ilk aşamadır. Saç ekimi hakkında bilgi verilerek oluşabilecek komplikasyonlar ile ilgili bilgilendirilir. Saç ekiminin çizgisi bu aşamada tasarlanır.

 1. Hazırlık aşaması:

Saçlar yıkanarak, kişiye özel bir sterilizasyon uygulanır. Bu aşamada operasyon uygulanacak bölgenin sterilizasyonu ve sedasyonu yapılır.

 1. Saç köklerinin toplanması:

Bu aşamada ise saç kökleri toplanır. Özellikle ense bölgesinde olan saçlar dökülmeyeceği için bu bölgeden saçlar toplanır. Bu bölgeye salin sıvısı enjekte edilir. Salin sıvısının enjekte edilmesinin ardından greftler doğru bir şekilde toplanır.

 1. Kanalların açılması:

Ekim yapılacak kanalların özel bir açı doğrultusunda ayarlanması gerekir. Açılan kanalların sayısı ile nakledilen köklerin sayısı aynı olmalıdır. Ynı olmaması durumunda komplikasyonlar çıkabilir.DHI tedavisi uygulanacaksa kanal açılmaz.

 1. Saçların ekilmesi:

Son aşamada artık saç ekimi gerçekleştirilir. Alınan kökler bu aşamada kanallara yerleştirilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise donör bölgeden alınan saç köklerinin kanallara doğru bir şekilde yerleştirilmesidir.

 1. Saç ekiminin tamamlanması:

Bu aşamada saç güçlendirici bir kür işlemi uygulanmaktadır. Bu kür iyileşme sürecini hızlandırır. Bu işlem sonrasında bölgeye pansuman yapılır.

Traşsız Saç Ekimi Yöntemleri

Genel olarak saç ekimi yöntemleri üç farklı teknik kullanılarak yapılır.

 • DHI(tıraşsız yöntem)
 • FUE(kısmen tıraşlı)
 • FUT(normal saç ekimi)

Bu üç yöntem birbirilerinden farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Aralarında belirgin farklılıklarının olmasının yanı sıra kişinin isteğine göre saç ekimi yapılır.

Traşsız Saç Ekiminin Faydaları

Saç ekimi oldukça fayda sağlayan bir uygulamadır. Kendine göre belli avantajları vardır. Tıraşsız saç ekiminin faydaları arasında en önemli olan saç kesimine gerek kalmamasıdır. Saç kesimi yapılarak uygulanan saç ekimlerinde kişi görünüşünden memnun kalmayabilir.

Saçlar tıraş edilmediği için saçların doğal görünümü bozulmaz. Yeniden uzatmaya ihtiyaç duyulmaz.  Bu sebeple iyileşme süresi daha kısadır. Saç ekiminden kısa bir süre sonra saç ekimine dair izler kolaylıkla kaybolur. Ekim yapılırken kullanılan saç kökünün az olması ve alanın kısıtlı olması sebebi ile iyileşme süreci daha kısıtlıdır. Bu yönüyle kadınlar tarafından da kolaylıkla tercih edilebilir. Traşsız saç ekimi kadınlar tarafından tercih edilmesinin sebebi saçlarının tıraş edilmemesidir.

Traşsız Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

 • Saç kaybı yaşayan kişilere uygulanır.
 • Başın üst kısımlarında seyreklik sorunları olan kişilere uygulanır.
 • Herhangi bir rahatsızlık veya kaza sonucunda saç dökülmesi yaşayan kişiler için uygundur.
 • Alın kısmında sorun yaşayan insanlarda yaılır.
 • Vertex bölgesinde çok fazla saç kaybı olamayan kişiler için bu yöntem uygundur.

Saç ekimi için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Saç kaybından şikayetçi olan ve saçlarının daha güzel olmasını isteyen herkes saç ekimi yaptırabilir. Daha uzun saçlı olan kişilerde uygulanması bir tık daha kolay olmaktadır. Bu sayede kişilerin ekim yapılan alanda ki saçları kesilmeden, var olan saçların arasına sıkıştırma işlemi uygulanır.

Traşsız Saç Ekimi Avantajları Nelerdir?

Tıraşsız yapılan saç ekimlerinin bir çok faydası mevcuttur. Diğerleriyle kıyaslandığı zaman daha tercih edililirliği yüksek olan bir uygulamadır. Kşişilere sunduğu avantajlar göz ardı edilmemelidir.

Tıraşsız saç ekimi avantajları, tıraşlı yapılan saç ekimine nazaran daha çoktur. En büyük avantajı ise kişilerin sosyal hayattan kopukluk yaşamadan yaşayabilmesine olanak sağlar. Saç ekimi süresince kişi, görünüşü konusunda özgüvensiz olabilir. Çünkü saç ekimi yapılan bölgeye tıraş işlemi yapıldığında farklı bir görünüm kazanıyor. Tıraşsız yapılan saç ekimlerinde kişiler öz güven kaybı yaşamıyor. Hayat akışı aynı şekilde devam ediyor.

Daha doğal bir görünüm sunmaktadır. Saç ekimi yaptırdığı belli olmaz. Diğer saç ekim yöntemlerinde olduğu gibi yapay bir görünüm sunmaz. Detaylı bakılmadığı sürece saç ekimi yapıldığı kesinlikle anlaşılmamaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Kişiler tıraşsız saç ekimi yaptırmadan önce mutlaka bilgilendirilmelidir. Oluşacak riskler konusunda veya bu işlemin nasıl gerçekleşeceği konusunda bilgi edinilmelidir. Öncelikle saç ekiminde herhangi bir dikiş izi olması söz konusu değildir.  Donör alan tıraş edilmeyeceği için veya kısmen tıraş edileceği için sosyal hayatınızda hiçbir kısıtlanma yaşamazsınız.

Kişiler kendilerini son derece özgür hissedebilir. Yeterince saçı olmayan kişiler için traşsız saç ekim fazla uygun değildir. Çünkü yeterli miktarda saç olmazsa kişilerin beklentileri karşılanmayacaktır.

Yapay saç görünümü asla söz konusu değildir. Son derece doğal bir görünüm elde edilmektedir. Fakat oldukça zor ve uzun bir süreçtir.

Traşsız Saç Ekim Dezavantajları

Dezavantajı ise işlemin diğer yöntemlere göre daha uzun sürmesidir. Tabi bu işlemi yapan doktor ile ilgilidir. Fakat genel olarak uzun süren bir işlem olmaktadır. Ameliyat süreci sonrasında fazlasıyla dikkat gerektiren bir süreci vardır. Biraz da sancı hissi olması ufak bir dezavantajıdır.

Saçı uzun olmayan veya yeteri kadar olmayan insanlar için dezavantajdır. Çünkü saçı yeteri kadar uzun olmayan kişilere yapılması oldukça zordur. Bunun yanı sıra yeterince saçı olmayan kiilerde saç ekimi iyi bir sonuç sunmaz.

Uzun bir süreç olmasının yanı sıra önemli bir dezavanajı ise bu alanda fazla sayıda doktor olmamasıdır. Traşsız saç ekimi yapan doktor sayısı oldukça azdır. Bu noktada işinde uzman ve deneyim sahibi uzman doktorlardan tedavi almanız önemli bir konudur.

Tıraşsız Saç Ekimi Sonuçları

Saç ekimi sonuçları genellikle başarılıdır. Yüksek oranda başarı sunmaktadır. Fakat sonuca etki eden önemli kriterlerde mevcuttur. Örneğin kişide yeteri kadar saç yoksa bu sonuç açısından pek iç açıcı bir durum oluşturmaz. Belirlenen bölgedeki saç miktarı açıklığı kapatacak kadar yoksa kişinin almak istediği sonuç yakalanamayabilir.

Donör bölge seçimi iyi yapılmalıdır. Çünkü sonuca etki eden önemli faktörlerden birisi donör bölge seçimidir. Bunun yanı sıra uygulanan teknik, saç köklerinin bekletilme süresi ve saç köklerinin bekletilme şartları da sonucun iyi veya kötü olmasına etki eder.

Bütün işlemlerin doğru uygulanması sonucunda ise traşsız saç ekim son derece estetik bir görünüm sunar. Yüksek başarı ile sonuçlanırİşlemi yürüten doktorun bu süreci titizlikle yürütmesi sonucunda istediğiniz saçlara sahip olma imkanına sahipsiniz.

Tıraşsız saç ekimi yaptırarak iyi bir sonuç almak isteyen kişiler uzman doktorlar tarafından ameliyat edilmelidir. Sonucun iyi olmasında kanalların ne kadar uzunlukta açıldığı ve donör bölgenin ne kadar iyi seçilmiş olduğu önemli etkenlerdir. Bu yüzden mutlaka uzman kişilerden destek alınmalıdır.

Ekilen saçların büyümesi 3 aylık süreçte başlar. Ekilen saçlar doğal süreçte uzamaktadır. 6 ayın sonunda ise belirli sayıda bir artış söz konusu olur. 1 yılın sonunda beklenen sonuçlar elde edilebilir. Bir sene gibi bir süreçte kişiler arzuladıkları dolgun ve hacimli saçlara sahip olurlar. Oldukça doğal bir süreçte saçlar kendiliğinden uzar. Kısa sürede saçların uzaması biraz zordur. Bu yüzden beklemek gerekir.

Traşsız Saç Ekimi ile Tıraşlı Saç Ekimi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Arasındaki en temel fark  saçların tıraş edilmeden yapılmasıdır. Traşsız saç ekimi, belirli bir bölgenin belirsiz şekilde tıraş edilerek veya hiç tıraş edilmeden yapılmasıdır. Bununla birlikte belirli bir greft sınırlaması vardır. İkisi de yüksek oranda başarılı sonuçlar sunmaktadır.  Tıraşsız saç ekim yöntemi, tıraşlı yapılan saç ekimine nazaran daha doğal bir görünüm sunar. Tıraşsız yapılan saç ekimlerinin iyileşme hızı diğerlerine göre daha yüksektir. Aralarında çok belirgin farklılıklar da bulunmaktadır elbette. Fakat bunlar hayati dercede etkileyen farklılıklar değildir. Bu yüzden ikisi de tercih edilebilirliği olan seçenekler olmaktadır.

Tıraşsız Saç Ekimi Fiyatları 2023

Fiyatlar her merkezde faklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise yapan doktora göre ve hangi yöntemin kullanıldığına göre değişiklik göstermesidir. Her yöntemin farklı zorlukları olduğu için fiyatlandırmada bu durum baz alınarak yapılır. İşlemi gerçekleştiren uzman doktor ne kadar profesyonel olursa ve kullanılan malzemeler ne derece kaliteli olursa fiyatlandırma da o oranda değişiklik gösterir.

Genel olarak ortalama bir fiyat aralığı vermek oldukça zordur. Her şehir ve semt için farklı fiyatlar söz konusu olabilmektedir. Kaliteli bir saç ekimi yaptırmak isteyen insanlar bu oranda ücreti ödemeyi göze almalıdırlar. Tıraşsız saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin fiyat bilgisi için detaylı bir araştırma yapması şarttır.