Safir Saç Ekimi Nedir?

Safir saç ekimi kesin sonuç veren ağrısız bir yöntemdir. Son yıllarda cerrahi saç ekiminde büyük ilerlemeler meydana gelmiştir. Saç ekiminde kullanılan aletler teknolojinin ilerlemesiyle gelişmiştir. Böylece iyileşme süresi hızlanmıştır. Ağrısız ve acısız saç ekimi uygulamaları artmıştır. Bu uygulamalardan biri de safir bıçaklı saç ekimi yöntemidir.

Günümüzde çoğu insanın sorunu haline gelen saç dökülmesi için en iyi yöntem, safir bıçak kullanılarak yapılan saç ekimidir. Uygulama en iyi çözümü sunduğu için insanlar tarafından tercih edilmektedir. Bu tedavi yöntemi en iyi sonucu vermektedir. Aynı zamanda kesin sonuç veren bir tedavidir. Bu sebeplerden dolayı safir saç ekimi yöntemi daha olumlu sonuçlar veren bir uygulamadır.

Safir saç ekim estetik kaygısı olan birçok hasta için istenilen doğal görünümü sağlamaktadır. Yöntem doğal estetik görünümün yanında, hastaya kolaylık ve konforda sunmaktadır. Safir bıçak kullanılarak uygulanan bu yöntem, her açıdan istenilen görünüme kavuşturur.

Safir FUE saç ekimi uygulama bölgesi için planlanan tedavi ağırlığı değişim gösterebilir. Tedavi uygulanacak bölge için belirlenen yoğunluk kişiden kişiye değişir. Bu sebepten dolayı belirlenen miktar ve yoğunluk fark edecektir. Ayrıca doktorlar bu yöntemi kolaylıkla ve kısa sürede gerçekleştirir.

Safir FUE saç ekimi ağrısız bir yöntemdir. Cerrahi uygulama sırasında anestezi uzmanı, hekim eşliğinde sedasyon uygular. Saç ekim uygulaması öncesinde yapılan bu uyuşturma ile hasta acı veya ağrı duymaz. Bu yöntemi iğne korkusu olan insanlarda tercih edebilir. Çünkü sedasyon kişiye göre de ayarlanabilmektedir. Kontrollü bir şekilde uygulanan uyku halidir. Sedasyon uygulaması güvenlidir. Yine de saç ektirme uygulamasında sedasyon yaptırmak zorunlu değildir. Sedasyon uygulaması olmadan da saç kökleri ekilebilir.

 

Safir saç ekimi

 

Safir Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Erkekler, saç ekim yöntemleri arasında popüler olan safir bıçakla saç ekimini daha çok tercih etmektedirler. Çünkü çok avantajlı bir yöntemdir. Safir saç ekim aşamaları:

 • Bu uygulamada transfer edilecek saçlar ilk önce mikro FUE yöntemiyle alınır. Yani saçlar kişinin donör bölgesinden mikro motor kullanılarak transfer edilir.
 • Mikro motorların kullanımı, manuel punch kullanımından daha avantajlıdır. Çünkü donör bölgeden daha fazla adette greftin, daha kısa sürede alınmasını sağlamaktadır.
 • Mikro motorların kullanılması, safir bıçakla yapılan saç ekiminin sonuçlarının daha sık ve doğal olmasını sağlamaktadır. Mikro motor kullanımı ile yapılan FUE saç ekimine mikro FUE saç ekimi de denilmektedir.
 • Saç transferinden sonra safir bıçaklarla bölgede istenilen açı, yön ve sıklıkta kanallar açılır. Bu işlem en önemli aşamalardan biridir.
 • Son aşamada ekim işlemi yapılır. Cerrahlar enseden alınan saç köklerini safir bıçak kullanarak kanallar içerisine ekerler. Böylece safir bıçakla saç ekimi tamamlanmış olur.

Bu yöntem ekim aşamasında saç köklerindeki dokuda oluşan zararı en aza indirmektedir. İyileşme süreci kısa sürmektedir. Uygulamadan sonra oluşacak ödem ve yara gibi belirtiler, kullanılan yöntemden dolayı en az seviyede görülmektedir.

Safir Saç Ekim Avantajları Nelerdir?

Safirle yapılan saç ekimi yöntemi diğer yöntemlere göre en etkili ve kısa süreli yöntemdir. Etkili sonuçlar vermesinin yanında sağlıklı bir uygulamadır. Tedavi süreci boyunca seanslar belirli süre de devam eder. Tedavi bittikten sonra bazı detaylara dikkat etmek gerekir.

Safir bıçaklı saç ekimi avantajları aşağıda verilmiştir:

 • Ağrısız bir uygulama olduğu için insanlar tarafından tercih edilmektedir.
 • Kişinin kendi ensesinden saç kökleri alındığı için alerjen bir yapısı yoktur.
 • Uygulama bittikten sonra enfeksiyon olasılığı düşüktür.
 • Safir saç ekimi yönteminde kanama çok az miktarda görülür.
 • Steril malzemeler tek seferlik kullanılır.
 • Güncel teknoloji ürünü olan safir uçlar, saç ekiminde kullanılmaktadır. Bu uçlar, çelik uçlardan daha estetik ve sık saç kökleri oluşturmaktadır. Safir uçlu kalemlerle açılan kanallar daha küçük ve pürüzsüz olmaktadır. Bu yüzden bu yöntemde daha az doku tahribatı olmaktadır. Böylece uygulanan yöntem sonrası, dokular iz bırakmadan hızlıca iyileşmektedir.
 • Safir uçlu kalem çok ince bir uca sahiptir. Böylece kanallar saç köklerinin açısına ve boyutuna uygun şekilde açılmaktadır. Daha sonra saç kökleri kanalların içine doğal açılarıyla yerleşmiş olmaktadır. Doğal açıyla yerleşen saç kökleri saç derisine daha güçlü tutunmaktadır. Ayrıca bu teknikle oldukça doğal bir görüntü elde edilmektedir.
 • Bu uygulamada safir uçlu kalemle açılan mikro kanallar saç kökü boyutunda olmaktadır. Böylece saç ekiminin yapılacağı yerlerde daha sık aralıklarla kanal açılabilmektedir. Sık aralıklı kanallar saç köklerinin birbirine daha yakın ekilebilmesini sağlamaktadır. Diğer yöntemlerle kıyaslandığında bu yöntemde çok daha doğal ve dolgun saçlar elde edilir.

Safir Saç Ekim Yönteminin Özellikleri Nelerdir?

Safir bıçağı kullanılarak yapılan saç ekimi diğer yöntemlere göre yeni sayılır. Safir bıçaklar bıyık, sakal, kaş ekimi içinde kullanılmaktadır. Çünkü bu bıçaklar uygulamanın yapılacağı bölgede, sık ve değişik yönlerde kanal açılmasına olanak vermektedir.

Safir ucuyla saç ekimi pratik bir uygulamadır. Ayrıca bu saç ekimi etkili sonuçlar verdiğinden, diğer yöntemlere göre daha çok tercih edilmektedir. Bu uygulamada iyileşme süreci hızlıdır. Kişiler bu uygulamayı ağrısız ve acısız olduğu içinde çok tercih etmektedir.

Bu yöntemde saç ekimi süresi, ekimi yapılacak saç miktarına bağlı değişiklik göstermektedir. Safir saç ekimi uygulama süresi, ortalama 5-8 saat arasında değişmektedir. Tedaviyi gören hasta bazı noktalara dikkat ederek sosyal hayatına çok kısa sürede dönebilir.

Safir bıçakla açılan doğru açılar sayesinde yapılan saç ekimiyle mükemmel bir görünüm elde edilir. Cerrahi operasyon sırasında doğru açılar ayarlandıktan sonra yön değiştirmeler engellenmiş olacaktır. Küçük kanallar sayesinde her santimetre kareye daha fazla saç kökü düşmüş olur. Bu uygulamada tek seansta ortalama 12 bin ile 15 bin arasında saç kökü ekimi yapılmaktadır. Bir kişi gür ve sık saçlar elde etmek istiyorsa bu uygulama en etkili yoldur. Tedavi görenler ekilen saçları 3 ay içinde görmeye başlayacaklardır. Kişiler 1 sene sonra tam olarak saçlarını görebilirler. Bu yöntemde yara izi kalmaz.

 Safir Saç Ekim Neden Önemlidir?

Saç ekiminde kullanılan safir bıçaklar son teknolojiye göre tasarlanmıştır. Safir bıçaklar daha sık ve daha sabit kanallar yapılmasına olanak tanımaktadır. Safirin bu özelliklerinden dolayı bu yöntemle alınabilecek sonuç kişi için en iyi çözüm olmaktadır.

Bu yöntem;

 • İyileşme sürecinin hızı,
 • Ödem belirtilerinin az olması,
 • İyileşme sürecinde ağrı ve acının az olması nedeniyle hastalara konforlu bir tedavi süreci sunar.

Safir bıçakla yapılan saç ekiminin FUE saç ekiminden üstünlüklerini bahsedelim. FUE saç ekimine göre keskinlik, dayanıklılık ve pürüzsüz yüzey gibi avantajları vardır. Uygulamada safir bıçak kullanıldığında vibrasyon çok az olmaktadır. Safir uç kullanılarak yapılan ekimde daha sık saç kökü yerleştirilmektedir. Bir kişi sık saçlar istiyorsa safir uçlu yöntemi tercih etmelidir. Özellikle ileri derecede saçı dökülmüş hastalar için ideal yöntemdir.

FUE yöntemine göre daha doğal açıyla ekim sağlanır. Ayrıca safir bıçaklı yöntemde ekim açı ayarlarının değişme sorunu olmayacaktır. FUE yönteminde iyileşme süresi daha uzundur. Safir bıçaklı yöntemde doku iyileşmesi daha hızlıdır. Safir saç ekimi yönteminde, FUE saç ekimine göre, deri ile saç kökü daha pürüzsüz birleşmektedir. Safir bıçaklı saç ekiminde deri altı sıvı enjektesi daha azdır. Bu yüzden bu yöntemde kanal açımı daha kolay olmaktadır.

Safir Saç Ekim Öncesi Neler Yapılmalıdır?

Safir bıçakla yapılacak saç ekimi öncesi, uygulamayı yapacak hekime muayene olmak gerekir. Ayrıca bu uygulamanın bir cerrahi işlem olduğu bilinmelidir. Buna göre kişiler, kliniğin işleme cerrahi bir disiplin olarak yaklaşan bir anlayışta olmasına dikkat etmelidir.

 • Kişinin sağlık sorunu veya kullandığı herhangi bir ilaç varsa doktoruna belirtmelidir.
 • Sigara veya alkol kullanımı 3 veya 4 gün öncesinden bırakılmalıdır.
 • Kişi kan sulandırıcı kullanıyorsa, 1 hafta önceden bırakmalıdır. Ayrıca kan sulandırıcıyı veren doktoruna durumdan bahsetmelidir.
 • Kişi minoxidil kullanıyorsa, uygulamadan 1hafta önce bırakmalıdır. Çünkü bu ilaç uygulama sırasında kanamayı artırır.

Safir Saç Ekimi Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Safirle yapılan saç ekiminden sonra bilinmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • Safir saç ekimi uygulamasından sonraki ilk 3 gün çok önemlidir. Kişi saçını kesinlikle suya değdirmemelidir. Saçını yıkamamalıdır.
 • Saç ekimi operasyonundan 2 gün sonra kişi pansuman yaptırmak için kliniğe gitmelidir.
 • İlk 3 gün enfeksiyon riski yüksek olduğu için dışarı çıkılmamalıdır.
 • Kişi dışarı çıkmak zorunda kalıyorsa terletmeyen bir şapka kullanmalıdır. Saç derisini güneş ışınları ve diğer etkenlerden korumalıdır.
 • Saç ekimi yaptıran kişi özellikle ilk 10 gün boyunca kafasını darbelerden korumalıdır.
 • Uygulamadan sonra kişiler fermuarlı ve düğmeli kıyafetleri ilk günler tercih etmemelidir.
 • Doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması iyileşme sürecinin hızlı ve rahat geçmesini sağlayacaktır.
 • Uygulamadan sonraki 15 gün boyunca aşırı terlemeden kaçınılmalıdır.
 • Uygulamadan sonra 1 ay boyunca ağır egzersizlerden, sauna ve yüzme aktivitelerinden uzak durmak gerekir. Kişiler 1 ayın sonunda eski aktivitelerine dönebilir.
 • Safir bıçağı saç ekimi uygulamasından 2 ay sonra, dökülme süreci başlayacaktır. Yani saç kökleri oradadır ve tutunmaya başlamaktadır. Bu saç dökülmesi endişe yaratmamalıdır.
 • Asıl kullanılacak saçlar yavaş yavaş çıkar. Saç telleri gün geçtikçe kalınlaşır. Saçların görünümü gün geçtikçe daha doğal olur. Safir bıçakla yapılan saç ekiminin ardından, 1 yıl içinde mükemmel görünüm elde edilir.

Safir Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Safir saç ekimi yaptıranlar bu tekniğin oldukça az acılı ve ağrılı olduğunu söylemektedir. Bu yöntemi tercih eden kişilerin olumlu söylemi ile birlikte en çok tercih edilen uygulamalardan biri olmuştur.

Safir bıçağıyla yapılan saç ekimi hastalarda beklenmedik etki yaratmamaktadır. Diğer tedavilere göre tahriş oranı daha azdır. Çünkü operasyon sırasında az ağrı ve hissiyat oluşturmaktadır. Bu yüzden de en çok tercih edilen uygulamalardan biridir. Uygulama sırasında kullanılan kalem ucu, doğal bir mineral taş olduğu için, yapılan işlemler kısa süre de bitmektedir.

Safirle yapılan saç ekimi kısa sürede olması ile fazla zaman almaz. Tedavi 4 ile 6 seans arası sürmektedir. Uygulama sonrası gür çıkan saçlar ve doğal bir görünüm ile estetik açıdan yaptıranları memnun bırakmaktadır.

Safir Saç Ekimi Fiyatları 2023

Saç ekiminde dünyada en yaygın fiyatlandırma şekli greft başına fiyat verme işlemidir. Türkiye’de ise bu fiyatlandırma şekli yaygın değildir. Genellikle saç ekimi fiyatları yapılan operasyon için paket fiyatlar şeklindedir. Paket fiyatlarda klinikten kliniğe paketin detayına göre değişmektedir. Ayrıca kliniğin verdiği hizmetin kalitesi de fiyatların değişiklik göstermesinde etkilidir.

Safir saç ekimi fiyatları kişinin saç yapısına, ekim yapılacak bölgeye, alınacak kök sayısına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu noktada safir saç ekimi tedavi süreci ve fiyatlandırmalar hakkında bilgi sahibi olmak için uzman doktor kontrolünden geçmeniz gerekmektedir. Safir saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.