Saç Mezoterapisi Nedir?

Saç Mezoterapisi, saç dökülmesi ve saçların yavaş uzaması günümüzde en sık karşılaşılan saç problemleri arasında yer almaktadır bu nedenle saç mezoterapisi günümüzde sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır.

Saçlar keratin adında bir protein sayesinde insan vücudunda oluşur. Saçların uzaması ve beslenmesi için gerekli olan vitaminlerin ve minerallerin vücutta bulunması gerekmektedir. Saç mezoterapisi, saçların güçlenmesi ve dökülmelerin durmasını sağlamak için gerekli olan vitamin ve minerallerin doğrudan saç derisine enjekte edilme işlemidir.

Saçların sağlıksız olması, dökülmesi ya da uzamasının durması birçok farklı nedene dayanabilir. Kişinin beslenme alışkanlığı dolayısıyla saçın uzaması için yeterli besinleri alamaması, saçlarındaki kırıklar nedeniyle saçların yavaş uzaması, yanlış bakım yöntemleriyle saçın yıpranması ve dökülmeler yaşanması, genetik faktörler, yaşın ilerlemesiyle beraber saçların uzamasının azalması ve dökülmelerin artması gibi nedenler saçların sahip olduğu problemlerin kaynağı olarak nitelendirilebilir.

Mezoterapi sayesinde bu sorunlar ortadan kaldırılabilmektedir. İşlem sonrasında güçlü bir görünüme sahip olan bakımlı ve hacimli saçlara sahip olabilirsiniz.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saçlar, sağlıklı bir yapıya sahip olabilmek için vücutta çeşitli protein, vitamin ve minerallerin bulunmasına ihtiyaç duymaktadır. Bu enzimlerin vücutta yeteri kadar bulunmamasıyla birlikte saçlarda bir takım sorunlar meydana gelmeye başlar.

Mezoterapi uygulaması, saçların sağlığına kavuşması için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinlerin karıştırılarak mikro iğneler yardımıyla saç derisine enjekte edilme işlemidir. İhtiyacı olan enzimleri doğrudan alan saç zaman içerisinde sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır.

Mezoterapi uygulanacak hastaya, enjekte edilen karışımın işe yaraması için öncelikle yapılması gereken saç organizmalarının eksiklik duyduğu maddelerin tespit edilmesidir.  Saçta meydana gelen problemlerin neyden kaynaklandığını tespit etmek için bir takım testler yapılır.

Bu testler sayesinde gerekli maddeler tespit edilerek hastaya ihtiyacı olan serum hazırlanır ve mikro iğneler ile saç derisine enjekte edilir. Bu işlemin kişiye özel olması oldukça önemlidir. Bu nedenle uzmanlarımız, ihtiyacınız olan mineral, protein ve vitaminleri tespit edebilmek için çeşitli testler yaparak saçınızdaki hastalığı tanılamaktadır.

Saç mezoterapisi işleminin hızlı etki etmesindeki en büyük etken, saçın ihtiyacı olan maddelerin doğrudan saça veriliyor olmasıdır.  Vücut normal döngüsünde bu maddeleri kişinin tükettiği besinlerden karşılamaktadır. Bu nedenle iyileşme bulguları çok zor ve geç görünmektedir.

Uygulama gerçekleşirken gerekli olan maddelerin tedavi küründe yer alması ve bu maddelerin saça işlenirken doğru doz seçilmesi çok önemlidir. Bu nedenle uzmanlarımız gerekli testleri yaptıktan sonra, kişinin ihtiyacı olan vitamin mineral ve proteinleri belirleyerek gerekli dozda bir karışım elde etmektedir.

Bunların deriye işlemesi sırasında enjekte iğneleri, saç mezoterapi tabancası adı verilen bir enjekte makinesine takılır. Bu makine bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Bu sayede dozlar olması gerektiği gibi saç derisine enjekte edilerek saç mezoterapisi işlemi gerçekleştirilir. Profesyonel olarak gerçekleştirilen bu işlem, bilgisayarlar tarafından daima kontrol edildiğinden hata payı yoktur.

Doğru tedavi için doğru tanı gereklidir. Bu işlemin başarılı bir sonuca ulaşması için alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerekir.

Saç Mezoterapisi Kimlere Uygundur?

Saç mezoterapi işlemi, yan etkileri çok az ve kısa süreli görülen bir uygulamadır. Bu nedenle 18-65 yaş aralığında saç problemleri yaşayan her birey için uygundur.

İşlem yapılırken ağrı-sızı hissetme oranı oldukça düşüktür. Tüm saç dökülme nedenlerinin tedavisinde uyguladığımız bir yöntemdir. Kişiye özel belirlediğimiz tedavi içeriği sayesinde hızlı bir başarı elde edilen bir yöntem olduğundan çok sayıda hastamız tarafından tercih edilmektedir.

Saç Mezoterapisi Kaç Seans Uygulanıyor?

Mezoterapi uygulaması saçlarda genellikle 6 ila 10 seans arasında değişmektedir. Kliniğimizde size kaç seans uygulanacağını belirlerken saçlarınızın yaşadığı problemin tanısı ve genetik yapınız baz alınmaktadır.

Saç Mezoterapisi Nasıl Etkileşir?

İşlem birkaç aşamadan oluşmaktadır.  İlk aşamada saç diplerinin temizlenmesi ve işleme açık hale gelebilmesi için buhar yöntemiyle saç temizlenir ve iğnelere enjeksiyon yapılmadan uygulanarak saç diplerindeki kirli kanın dışarı atılması sağlanır. Daha sonra 6 mm boyutundaki iğne ile hastanın tedavisi için hazırladığımız karışım hastanın saç derisine enjekte edilir.

Bu işlem yaklaşık 3-5 dakika sürmektedir. Bu işlemle birlikte saç derisine ilaç karışımı enjekte edilmiş olur. Daha sonra saç derisini özel bir solüsyonla yıkanır ve diğer aşamaya hazır hale getirilir. Diğer aşama özel bir kürün saçlara uygulanmasıdır. Saçlar nemli ve gözenekler açıkken saçlardaki yaraların iyileşmesi için anestezi etkilerine sahip olan bu kür saç derisine sürülmektedir. Bu sayede yaraların çabuk iyileşmesi hedeflenir.

En son aşamada ise hastaların saç derisine, saçlarını koruması ve işlemin etkilerini güçlendirmesi için bir yağ kürü uygulayarak işlemi sonlandırmaktayız. Saç mezoterapisi saç derisinin altına enjekte edilen ilacın, saç derisi tarafından emilme işlemine uygun ortam yaratımından başlayarak işlemin korunması aşamasıyla sonlandırılır.

Saç Mezoterapisi Öncesi Hazırlıklar

İşlem gerçekleşmeden önce hem hastanın hem de uzmanlarımızın yapması gereken bazı hazırlıklar mevcuttur.  Tedavi görecek hastaların, en az 48 saat öncesinden ağrı kesici ya da aspirin gibi ilaçların kullanımını kesmesini ve alkol- sigara tüketimini durdurmasını talep edilmektedir.

Uzmanların işlem öncesi uzun bir hazırlık süreci bulunmaktadır. Bunlardan ilki hastanın cilt tipinin ve saç derisinin incelenmesidir. Saçlardaki dökülme ve sağlıksızlığa neyin yol açtığının tespiti ve tanısı ikinci aşamadır.

Devamında saçınız için gerekli vitamin, mineral ve proteinleri tespit ederek karışım hazırlanır. Saçlarınızı işlemin uygulanması için temizleme, kirli kandan arındırma gibi işlemleri yaptıktan sonra mezoterapi uygulaması için hazır hale getiriyoruz. Ve sonrasında mezoterapi uygulamasını gerçekleştiriyoruz.

 Mezoterapi Sonrası Yapılmaması Gerekenler

İşlem sonrasında hastaların işlemin sağlıklı bir sonuca ulaşabilmesi için dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır:

 • İlk 24 saat içinde saçların suyla temasından kaçılması gerekmektedir. Bu oldukça önemlidir. Çünkü ilk 24 saat içerisinde saç gözenekleri uygulamadan dolayı açık olacaktır.
 • Herhangi bir kimyasal maddenin, şampuanın ya da suyun saç diplerine değmemesi gerekmektedir.
 • Bölgeye sık sık dokunmak, masaj yapmak, uzmanlarımızın önerisi dışında herhangi maddenin saçla temasından kaçınılması gerekmektedir.
 • Seans gerçekleştikten sonra kişi, ilk 24 saat güneş ışığından korunmalı, aşırı tozlu ya da kirli hava barındıran ortamlarda bulunmamalıdır.
 • Bunun yanı sıra sigara, alkol tüketimi bir süreliğine durdurulmalıdır.

Saç Mezoterapi Uygulamasının Özellikleri

Uygulama, kesi gerektirmeyen bir işlem olduğundan hastalar çabuk iyileşmektedir. İşlem sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları göz önünde bulundurarak gündelik hayatınıza kolaylıkla devam edebilirsiniz.

Saç derisine doğrudan ihtiyacı olan maddelerin enjekte edilmesi sayesinde çok hızlı etkisini göstermektedir. Saç mezoterapisi sayesinde, saçlarınızın dökülmesi durur ve yerine sağlıklı saçlar çıkar. Bununla birlikte mevcut saçlarınız sağlığına kavuşur. Daha canlı, gür ve hacimli saçlara sahip olursunuz.

Mezoterapinin Avantajları Nelerdir?

Saç mezoterapisi çok sayıda avantaja sahip bir işlemdir:

 • Saçların dökülmesi gözle görülür bir şekilde durur.
 • Çıkan saçlar sağlıklı olarak çıkacağından daha hızlı saç uzama gerçekleşir.
 • Saçın ihtiyacı olan maddeler doğrudan saç derisine enjekte edilir.
 • Kişinin halihazırda sahip olduğu saçlar ise çok hızlı bir şekilde sağlığına kavuşur.
 • Uygulama çok kolay uygulanabilmektedir bu nedenle çok sayıda kişi tarafından tercih edilmektedir.
 • Uygulama öncesi ve sonrası bakımı kolaydır.
 • Hastaları devam eden hayat döngüsünden alıkoymaz bu nedenle her zaman uygulanabilir.

Mezoterapinin Dezavantajları Nelerdir?

Mezoterapinin dezavantajı olarak değerlendirilebilecek bir veri bulunmamaktadır. Zira işlem kolay bir şekilde sorunsuz uygulanabilir. Bunun yanında hızlı ve etkili sonuç alınan bir işlemdir. İşlem sonrası cilt hassasiyetine göre değişiklik gösterebilecek iyileşme sürecinde yaşanan kısa süreli kızarıklık ve şişlikler işlemin dezavantajları olarak değerlendirilebilir.

İşlem Sırasında Ağrı Oluyor Mu?

İşlem sırasında ağrı görülmesi nadir rastlanan bir durumdur. Ancak buna net bir cevap vermek oldukça güçtür. Ağrıların şiddeti ve boyutu hastanın acı eşiğiyle alakalı bir durumdur. Genel olarak hastalar bir acı hissetmiyor ya da çok az bir acı hissediyor. İşlem yapılırken uygulanan kürün anestezi etkisine sahip olmasından ötürü hissedilebilecek ağrı en düşüğe indirgenmektedir.

Tedavi Kaç Seans Sürer?

Tedavinin kaç seans süreceği; hastanın cilt tipine, yaşadığı saç problemine, tedaviye verdiği tepkiye ve daha birçok faktöre dayanarak belirlenmektedir. Tedavilerimiz hastaya özel gerçekleştirilir bu nedenle seans sayısı da değişiklik göstermektedir.

Ancak ortalama olarak 6-10 seans aralığında gerçekleştiğini söylemek mümkündür. Kimi hastalarımız ilk seanstan itibaren etkileri hissetmeye başlar kimi hastalarımız ise süreç içerisinde tedavinin sonuçlarını alır. Ancak tedavi tamamen sona erdiğinde tüm hastalarımızda iyileşme gerçekleşmektedir.

Mezoterapiye Karar Vermeli Miyim?

Sağlıklı saçlara sahip olmak, güzel görünmek her bireyin hayalidir. Özellikle saçlarda oluşan sorunlar hem kadınlarda hem de erkeklerde özgüven sorunlarına yol açmaktadır. Saçlar dış görünüşümüzü etkileyen en önemli unsurlardan biridir. Özellikle erkeklerde saçların görünümünün yaş ile doğrudan ilişkilendirilmesi, saçlarda yaşanan sorunların insan psikolojisine olumsuz etkilerinin en temel sebeplerinden biridir.

Saçlarınız dökülüyor ve uzamıyorsa bu sorunların çözülmesini istiyorsanız saç mezoterapisi size uygun bir tedavidir. Mezoterapi işlemi kolay uygulanabilen ve çabuk etki gösteren bir işlemdir.

Tedavi sırasında işinizden ya da gündelik hayatınızdan feragat etmeniz gerekmez. Bu nedenle kolayca karar verebileceğiniz bir uygulamadır. Uzmanlarımızla görüşerek ayrıntılı bilgi alabilir, size uygun tedaviyi belirleyebilmemiz için bizi ziyaret edebilirsiniz.

Saç Mezoterapisinin Saçlara Etkisi Nedir?

Uygulama doğrudan saçlara etki etmektedir. Saçların ihtiyacı olan vitaminlerin saçlara enjekte edilmesiyle saçta meydana gelen hastalıkları tedavi eder. Bunun sonucunda saçlarınız daha sağlıklı olur, dökülme problemi ortadan kalkar ve daha hızlı uzamaya başlar.

Saç Mezoterapisi Ağrılı Bir Tedavi Midir?

Mezoterapi işlemi esnasında saça iğne ile enjeksiyon işlemi yapılmaktadır. Ancak bu iğneler çok küçük iğneler olduğu için ağrı hissedilmesi çok nadir görülür. Saça uygulanan kürler sayesinde ağrı en aza indirgense bile ağrı kişiden kişiye değişebilmektedir.

Ağrı eşiği daha düşük olan hastalarımız uygulama sırasında ve uygulamadan sonraki ilk gün hafif ağrılar çekebilmektedir.  Ancak bu ağrılar oldukça hafif olduğundan gündelik hayata devam etme konusunda hastalara bir problem yaratmaz. Bu nedenle ağrılı bir tedavi olduğunu söylemek ya da sıfır ağrıyla işlemin sonlanacağını söylemek yanlış olacaktır. Kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

Saç Mezoterapi Fiyatları 2023

Saç mezoterapi işlemi uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Dolayısıyla uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. İşlem fiyatlandırması birkaç faktöre göre değişkenlik gösterir. İşlemin uygulandığı cihazların teknolojisi, işlemin uygulandığı kliniğin uzmanlık seviyesi, işlem uygulanırken gerekli olan ilaçların kalitesi gibi faktörler fiyatın temel unsurlarını belirlemektedir.

Ancak yine de hizmete ulaşılabilirlik açısından şehirlere göre dahi fiyat farkları mevcuttur. Saç mezoterapisi tedavinizi uzmanlarımız tarafından uygulanmasını isterseniz bize ulaşabilir, sizin için uygun olan tedavinin fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Saç mezoterapi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.