Saç Ekimi Nedir?

Saç Ekimi, Sağlık sorunları, düzensiz beslenme, yanlış saç bakımı ya da genetik sebeplerden dolayı saç dökülmesi yaşayan kişilere uygulanan cerrahi işleme denir. Birçok sağlık ve genetik nedenden meydana gelen saç dökülmesi sıkıntısı bu yöntemle ortadan kalkmaktadır.

Saç, sağlık ve estetik açısından oldukça önemlidir ve saç ekimi ile doğal bir görünüm sağlanmaktadır. Cerrahi bir operasyon olduğundan, bu konuda tecrübeli uzmanlar tarafından ve hastane ortamında gerçekleştirilmelidir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesine için uzun yıllardır kesin tedavi bulunamamıştır. Fakat tıbbın ve teknolojinin gelişmesiyle meydana gelen saç ekimi tedavisi doğal ve kalıcı yanıt olmuştur. Bu operasyon zor olmadığı gibi ayrıca kesin bir tedavi yöntemidir.

Bu tedavi yönteminde; dökülmeye karşı dirençli olan bölgeden, saç dökülmesi yaşanan bölgeye kök aktarılmasıyla gerçekleştirilmektedir. Genellikle ense bölgesinden kök alınır. Bu bölgeden kök alınmasının sebebi ise ense kısmında bulunan saçlarda DHT hormonunun bulunmasıdır. Saç ekiminde kişinin kendi saç kökleri kullanıldığından dolayı uyum sağlayamama söz konusu olmamaktadır.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Birçok sebepten dolayı meydana gelen saç dökülmesi için kesin çözüm olarak bilinen saç ekimi, herkes için uygulanabilen bir yöntem olmamaktadır. Bu tedaviye başlamadan önce mutlaka uzmanlar tarafından testler yapılmaktadır. Kişinin herhangi bir risk taşımadığı kontrol edilmektedir. Eğer risk taşıması söz konusu ise bu tedaviden vazgeçilmelidir.

Yapılan testlerde saçların durumu hakkında bilgi elde edilmektedir. Verici olan donör bölge, saç dökülmesi yaşanan bölgeyle orantılı değil ise ikinci seans yapılmaktadır ya da operasyondan vazgeçilmelidir. Bebek ve çok yaşlı kişiler dışında herkes bu operasyonu yaptırabilmektedir. Test sonuçları olumlu olmayan kişiler için birçok iyileştirme yöntemi bulunmaktadır.

Saç Ekim Operasyonuna Hazırlık

Kesin ve kalıcı sonuç veren bu operasyon hazırlık için dikkat edilmesi gereken birçok ayrıntı bulunmaktadır. Bu ayrıntılar, tedavinin hem sağlıklı geçmesi hem de rahat atlatılmasını sağlamaktadır. Saç ekiminden önce hastanın herhangi bir risk taşımadığı kontrol edilmektedir. Kişilerin bu operasyonu yaptırmasında bir sakınca olup olmadığını tespit etmek büyük bir önlem taşımaktadır. Her şey yolunda ve hastada hiçbir sakınca bulunmuyorsa operasyona ilk adım atılmaktadır.

Saç Ekim Temel Aşamaları

Operasyona girerken hastanın kolay giyip çıkarabileceği kıyafetler giyinmesi önerilir. Aksi takdirde saç kökleri zarar görebilmektedir. Operasyondan önce alkol tüketilmemelidir. Saçların doktor tarafından söylenen uzunlukta olması gerekmektedir. Ayrıca operasyondan önce kesinlikle tok karnına olmanız tavsiye edilmektedir.

Bu operasyonda hız önemli bir yere sahiptir, saç ekilmesi sırasında aynı anda birçok personel çalışmaktadır. Operasyon sırasında donör bölgeden saç kökleri deriye zarar vermeden alınmaktadır. Daha sonra alınan bu kökler operatör tarafından toplanmaktadır.

Greft adı verilen bu kökler ortalama 2-3 saç kılı içermektedir. Saç dökülmesinin yaşandığı bölgeye açılan kanalların uygun derinlikte ve büyüklükte olması önemli bir husustur.

Ekilen saç köküne kesinlikle uygun olması gerekmektedir. Ayrıca doğal ve estetik görünmesi için kanalların en iyi şekilde ayarlanması gerekmektedir. Bu şekilde çok daha fazla verim alınmaktadır.

Son olarak ise alınan saç kökleri, uygun boyutta açılan bu kanallara belirli derecelik açılarla tek tek yerleştirilmektedir. Bu aşamalardan sonra operasyon tamamlanmış olacaktır.

Saç Ekimi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık sorunları yanlış saç bakımı ya da genetik sebeplerden dolayı yapılan saç ekimi tedavisinden önce dikkat edilmesi gereken birçok detay bulunmaktadır.

  • Operasyondan önce kesinlikle alkol kullanılmamalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar doktor gözetimiyle birlikte bırakılmalıdır.
  • Herhangi bir kimyasal ürün sürülmemelidir. Jöle, sprey gibi kimyasallar kullanılmamalıdır.
  • Eğer kişide bir rahatsızlık varsa ya da kullandığı ilaçlar bulunuyorsa bu durumu kesinlikle doktoruna belirtmelidir.
  • Operasyona saçlar yıkanmış gelinmeli ve saç köklerinin zarar görmemesi için rahat giyilip çıkarılabilecek kıyafetler tercih edilmelidir.
  • Sigara tedaviyi olumsuz yönlendirebilir o yüzden operasyondan önce bir süre kullanılmamalıdır. En azından işleme bir hafta kala sigara içilmemelidir.
  • Operasyona başlamadan önce kesinlikle tok karnına olunması tavsiye edilmektedir. Eğer işleminiz öğleden sonra ya da geç bir saatte gerçekleşecekse gitmeden hafif yiyecekler atıştırılabilir.
  • Kahve türü kafein bulunduran içecekleri mutlaka bir gün öncesine kadar bırakılmış olunmalıdır.
  • Yaklaşık bir hafta öncesine kadar B ve E vitaminlerinden kan akmasını arttırdığından dolayı uzak durmalıyız.
  • Araba kullanımı bu operasyondan sonra 6 saat tavsiye edilmemektedir. Araba ile gelinirse mutlaka yanınızda kullanması için biri olmalıdır.

Bu tavsiyelere uyum sağlayan tüm hastalar, bekletilmeden operasyona alınmaktadır. Yapılan işlem zamanı 9 saate uzayabilmektedir. Operasyon tamamlandıktan sonra hasta taburcu olabilir. Fakat kendini korumaya özen göstermelidir.

Saç Ekiminden Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ekiminden sonra ekilen saç kökleri mutlaka korunmalı ve iyileşme sürecini hızlandırmak için birçok dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İstenilen sonucun tam olarak gerçekleşebilmesi için tüm tavsiyelere uymak gerekmektedir.

Ekim sonrası bakım kesinlikle ihmal edilmemelidir. Operasyondan sonra saç köklerinin sarsılmaması ya da olumsuz etkilenmemesi için saçlarınızla oynamaktan kesinlikle uzak durmalısınız.

Saçların ilk üç gün boyunca yıkanılmaması gerekmektedir. Yıkanılmaya başlandığında ise saçları doğru yönde ve hassas davranarak uygulama yapılması gerekmektedir.

Yatarken saç kökleriniz temas ettiğinde zarar görebilir. Küçük ve yumuşak yastık kullanılmalı ve sırt üstü yatılmalıdır. Yüzükoyun yatış tavsiye edilmemektedir. Başın üst ve yan bölgeleri yastığa değerek zarar görebilir.

Boğazlı kazak, tişört gibi saç köklerine zarar verip, riske atabilecek kıyafetler giymek yerine gömlek gibi rahat kıyafetler tavsiye edilmektedir. Saç köklerinin iyileşme sürecini hızlandırmak ve zarar görmemesi için terleme, aşırı nem, sıcak ve soğuk olan ortamdan kaçınılmalıdır.

Doktor tarafından tavsiye edilen ilaç ve pansumanlar kesinlikle aksatılmadan kullanılmalıdır. Güneş ışığı ekilen saçların köküne zarar verebilmektedir,  mümkün oldukça güneş ışığından kişinin kendini koruması gerekmektedir.

Saç Ekimin Sonuçları Bizi Neler Bekliyor?

Saç dökülmesini ortadan kaldıran saç ekimi işlemi için tüm ihtimallerin üzerinde durulması gerekmektedir. Tüm olasılıklar üzerinde bilgi sahibi olunmalı ve neler yapılması hakkında bilinçli olunması tavsiye edilmektedir.

Bu işlem için ülkemizde yeterince gelişmiş merkezler bulunmaktadır. Saç ekimi konusunda istenilen hedefe ulaşılması bugünün teknolojisiyle oldukça mümkün. Fakat ulaşılmak istenen bu hedef için dikkat edilmesi gereken birçok husus bulunmaktadır.

Operasyon sonrası istenilen sonucun alınılabilmesi için birçok detay göz önünde bulundurulması gerekmektedir. İstenen sonucun tam olarak gerçekleştirebilmesi için ne kadar saç ekimine ihtiyacınız olduğu bilinmelidir. Bu durum doğru bir şekilde değerlendirilip kişilere anlatılmalıdır.

Greft kalitesi, sigara, alkol, beslenme ve genetik durumlar tedavinin yönünü etkileyen faktörlerdir. İlgilenen uzmanların tavsiyelerine uyum sağlamadıktan sonra yapılan emekler boşa gitmektedir. Verilen tavsiyelere uyum sağlandıkça iyileşme hızı da aynı oranda olacaktır.


Saç Ekimi Sonuçları

3000 Adet Greft Saç Ekimi Ne Kadar?

Greft, içerisinde saç kökleri ve deri bulunduran bir yapı olarak bilinmektedir. Bebek ve çok yaşlı kişiler dışında herkes bu tedavi yöntemine uyum sağlamaktadır. Seyreklik ve saç dökülmesi durumlarında en doğal ve kalıcı yanıt olarak kullanılmaktadır.

Saç ekimlerinde genel olarak 1500-7000 arasında greft kullanılmaktadır. Greft sayısı 1500-2000 arası bir evrede bulunduğunda, genellikle kelliğin başlangıcında, saçların yanlardan yeni açıldığı durumlarda ya da bir yara izini kapatma durumunda yapılmaktadır.

Saç dökülmesinin fazla olduğu durumlarda 3000 adet greft saç ekimiyle başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Saçların üst ve yan bölgelerinden açılması durumunda 3000 adet greft kişilere yeterli gelmektedir. İstenilen sonuç genellikle elde edilmektedir.

Dünya’da Saç Ekimi Fiyatları Kaç Para?

Yurt dışında greft başına 1 euro ile 20 euro fiyat aralığında saç ekimi yapılmaktadır. Mesela 3000 Gref saç ekimi için yaklaşık olarak 3000 euro ile 60.000 euro arasında ücretler alınmaktadır.

1 Greft Saç Ne Kadar?

Greft, sadece saç ekimi işleminde kullanılmamaktadır. Genellikle alınan doku ve organı temsil eden bir kavram olarak kullanılmaktadır. Saçlarda bulunan bir dokuya bağlı olduğundan saç kökü ile orantılı olarak bilinmektedir.

Normal kişilerde bulunan bir greft içerisinde 3 saç kökü bulunmaktadır. Eğer ortalama olarak saç kökünde 3 kıl bulunuyorsa, 3000 adet greft alınmasıyla 9 bin saç kökünün kanallara ekildiğini göstermektedir. Fakat bu sonuçlar saç köklerinin sağlık durumuna göre değişim göstermektedir. Bu analizler operasyon yapılmadan önce bir uzman tarafından analiz edilerek karar verilmelidir. Operasyon sırasında fikir değişikliği yapılabilmektedir. Bu analizler ön bilgi olup, işlem sırasında değişiklikler olabilmektedir.

1 Greft Ne Demek?

Greft, saç ekimi işleminde kullanılmaktadır. Kan ile ilişkisi olmayan bir dokudur. İçerisinde deri ve saç kökü bulunduran greft, bünyesinde 1 ile 4 arasında saç kökü bulundurabilmektedir. İçinde bulundurduğu deri, saç kökünün sayısıyla doğru orantılıdır. Bahsedilen saç kökü aslına bakılırsa greft kökü naklidir. Greft adetleri teker teker alınarak açılan kanalların içine yerleştirilmektedir.

Saç Ekim Kaç Yıl Dayanır?

Mevcut saçların korunması, saç ekimi işleminin en önemli noktalarından biridir. Ekilen saçların operasyondan sonra iyileşme sürecini hızlandırmak ve istenen sonuca ulaşmak için uzman tarafından önerilen tavsiyelere dikkat edilmesi gerekmektedir. Verilen tavsiyelere dikkat edilerek işlemin kalıcı olması sağlanmaktadır.

Saçların yönü ve çıkış kısımları göz önünde bulundurulup, açılan kanalları dikkatli bir şekilde ayarlama ile istenilen sonucun gerçekleşmesi mümkündür. Kanalı açan uzmanın yeteri kadar tecrübeli ve bilgili olması gerekmektedir.

Eksilen saçlar geçici olarak bir süre uzamaktadır. 1,5-2 hafta sonra tekrar geçici olmak üzere dökülme yaşamaktadır. 2. aydan sonra ise dökülen saçlar kalıcı olarak uzamaya devam eder. Tekrar bir dökülme yaşanmaz. Saç ekimi işleminden sonra hastalara uyması gereken tavsiyeler verilmekte ve bu işlemden istenen beklentinin tam olarak karşılanması sağlanmaktadır.

Saç Ekimin Yaptıranların Yorumları

Teknolojinin gelişmesiyle seyrekliği, saç dökülmesini ortadan kaldıran ve kesin yanıt veren saç ekimi işlemi birçok kişi tarafından yorumlanmaktadır. İnsanlar bu konuda merak, istek ve tedirginlik duyup aynı zamanda bilinçli davranmaktadır.

Saç dökülmesi erkeklerde olduğu gibi kadınlar için de yaşanması istenmeyen bir durumdur. İnsanlar işlemi tecrübeli uzmanlar tarafından yapılması konusunda ısrarcı olmaktadır. Düşük fiyatta yapılan operasyonların yeteri kadar güven verilmediği düşünülmektedir. Kullanılan yöntemlerin ve malzemelerin kalitesi arttıkça maliyetin arttığına dair bir farkındalık oluşmaktadır. Kalite ve tecrübe, beklentiyi karşılamayı beraberinde getirecektir.

Saç ekimi fiyatları ne kadar?

Saç Ekimi fiyatları saç ekimi fiyatı sunan saç ekim merkezlerinde genel olarak 3000 greft ile 4000 greft arasında yapılmaktadır. 3000 greft yapılan saç ekimi için yaklaşık olarak 4500 TL ile 6000 TL arasında fiyat sunmaktadırlar.

Saç Ekimi Fiyatları 2023

Dünyada saç ekimi işleminin en kaliteli sonuç verildiğini gösteren ülkelerden biri Türkiye’dir. Bu işlemin 2023 fiyatlandırması değişiklik göstermektedir. Kullanılan malzemeler dışarıdan alındığından dolayı dövizle birlikte işlemde kullanılacak olan maliyet de artış göstermektedir.

Fiyatlandırma tekniğe, saç dokusuna, kullanılan malzemeye, greft sayısına ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Saç ekilecek alan büyük olduğunda maliyet de yükselecektir. Küçük seyrek bölgelerde ise daha düşük bir maliyet söz konusu olacaktır. Kullanılan yöntem de bu konuda çok önemlidir. Bazı yöntemler büyük alanda kullanılmamaktadır.

Bu operasyon, bilgili ve tecrübeli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. Tecrübeli doktorlar ve işlemin yapılacağı ortamın da göz önünde bulundurulması fiyatta oldukça değişim yapacaktır.

Operasyonu gerçekleştirecek ekibin başarılı ve tecrübe sahibi olması hem işlemden önce hem de sonra iyileşme hızına büyük ölçüde katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışmalar bu bilgiyi desteklemektedir.

Saç ekimi işleminden sonra ihtiyaç duyulan, tavsiye edilen bakım eksiksiz yapılmalıdır. Saç ekimi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.