Lazer Epilasyon Nedir?

Lazer epilasyon, ışınların uyarılması sonucu elde edilen ışınlarla uygulanan, ışık demeti halinde bulunup kozmetik bir operasyondur. Psiko-sosyal açıdan zorlayıcı bir sorun olan tüylenme, lazer tedavisiyle tamamen sona erer.

Yaklaşık olarak 25 yıldır, kadınlar tarafından aktif olarak tercih ettiğimiz bir epilasyon çeşididir. Bu epilasyon yöntemi, vücudun her yerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. İlk operasyondan yaklaşık 15 dakika öncesine kadar, kişilerin tüyleri herhangi bir şekilde almamış olması gerekmektedir.

Bu şekilde, lazer epilasyon sırasında tüylerin sertliği ve miktarı rahat bir şekilde görülmektedir. Aynı zamanda, lazerden alınacak verim de artmış olur. Lazer operasyonu için planlama yapılmasının ardından, uygulama yapılacak bölgeyi temizlemelisiniz.

Uzman doktorunuzun yaptığı tetkiklerle bölgedeki kıl yoğunluğu ve cilt tipi gibi durumlar net bir şekilde incelenmektedir. Sonrasında, uygun bir cihaz kullanarak bölgeye seri atışlar yaparak işleme başlarız.  İşlemin başarılı şekilde tamamlanması, tüy ve cilt tipinin nasıl olduğuna, cilt tipinin renginin ne olduğuna, alanın ne kadar geniş olduğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Belirli dönemler halinde, bu işlemin tamamlanması gerekir.

Epilasyonun yapılma amacı, kıl köklerinin tamamen ortadan kaldırılma işlemini gerçekleştirmektedir. Bu noktada devreye, lazer ışıklarının meydana getirdiği ani ışık özellikle koyu renkli tüyler üzerinde daha etkili olur.


Lazer Epilasyon Nasıl Yapılır?

Lazer uygulamasının aşamalarını, genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişi uygulama öncesinde, tüylerini uygun bir jilet yardımıyla kısaltmalıdır. Bu kısaltma işlemi esnasında ağda benzeri uygulamalar tercih etmemelisiniz. Ağda, kıl köklerini ekarte eden yapısıyla işlem esnasında, tercih edilmez.
 • Tüylerin boyunu istenilen seviyeye gelmesinin ardından, uygulamanın yapılacağı bölge çerçevesinde kıl kökleri lazer cihazları yardımıyla taranır. Bu işleme başlamadan önce, ten ve kıl renginize uygun olarak lazer parametlerini ayarlamamız gerekir. Bu noktada, kişiye en uygun olan dozun belirlenmesi oldukça önem taşır.
 • İşlemin yapılacağı bölgenin ne kadar geniş olduğu, işlem süresi üzerinde de etkilidir. 1 seansın süresi ortalama olarak 5 dakika ile 2 saat arasında değişir. Bu süreyi belirleyen en önemli etken, uygulama yapılacak bölgenin genişliğidir.

Lazer epilasyon, genellikle 6 ya da 8 seans sonrasında sona erer. Bu aşamada, kişilere belli süreler dahilinde periyodik olarak lazer işlemi uygulanmaktadır. Bu şekilde kalıcı anlamda tüylerden kurtulması mümkün hale gelir.

Lazer Epilasyon Kimler İçin Uygundur?

12 yaşından büyük olup koyu renkli tüylere sahip olan herkese lazer epilasyon uygulanır. Bu konuda herhangi bir kısıtlama bulunmaz.

Lazer Epilasyon Hangi Bölgelere Uygulanır?

Ortalama olarak 6 seans şeklinde uyguladığımız lazer işlemi, başarıyla sonuçlanır. Yüz bölgesinde uygulandığı gibi, hormonal tüylenmelerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Lazer epilasyonun uygulama bölgeleri, şu şekilde sıralanabilir:

 • Koltuk altı
 • Genital bölge
 • Bacak bölgelerine
 • Yüz (Cilt)
 • Bikini bölgesine
 • Sırt,
 • Kol,
 • Bıyık,
 • Göğüs,
 • Çene,
 • Ense,
 • Sakal üstü
 • Boyun bölgelerine

Lazer epilasyon uygulanmaktadır. Kıllanma bölgesine bağlı olarak, bu lazer yöntemlerinden herhangi birisini tercih edebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Yöntemleri Nelerdir?

En çok tercih edilen epilasyonları, genel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Tamamen ağrısız ve etkili sonuçlara sahip olan buz epilasyon yöntemi,
 • Koyu renkli tüylerde etkili sonuçlara sahip olan diode lazer epilasyon,
 • Açık tenli kişilerin epilasyon işlemi sırasında kullanılan alexandrite lazer epilasyon,
 • Dalga boylarının en derine nüfuz ettiği, yağ lazer epilasyon,
 • Daha çok güzellik salonlarında kullanılan ve etkili sonuçlara sahip olmayan IPL epilasyon şeklindedir.


Lazer Epilasyon Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Başarılı geçen epilasyon uygulamasının ardından, özellikle şu noktalara dikkat etmelisiniz:

 • Lazer epilasyon sırasında, kişiler sadece cımbızla tüy çekme kadar acı hisseder.
 • Hassas cilde sahip olan kişilerde, operasyon sonrasında ciltte kızarıklar olabilir. Bu kızarıklıklar, en geç 1 gün içinde ortadan kaybolur.
 • İşlem sonrasında, rutin hayata devam edilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.
 • Operasyon yapılan bölgeye, yaklaşık 1 hafta boyunca peeling ya da kese gibi uygulamalarda bulunmak sakıncalıdır.
 • Kuru cilde sahip olan kişiler, operasyon bölgesini düzenli aralıklarla nemlendirmelidir.
 • 3 gün boyunca güneşle direk temastan kaçınılması gerekir. Bu nedenle epilasyon seansları, genellikle kış aylarında tercih edilmektedir. Güneşle temas halinde, 30 faktörlü güneş kremlerinden yardım alabilirsiniz.
 • Seanslar, 15 ile 20 gün arasında uygulanabilir.

Lazer Epilasyon Merkezleri

Lazer operasyonun gerçekleşeceği merkezler, titizlik içinde denetimden geçirilmelidir. En önemli nokta, işlem yapılacak bölgenin hijyenik koşullara sahip olmasıdır. Cihaz markasına ve hijyen ortamına önceden bakmanız, sizin için uygun olacaktır.

Lazer Epilasyon Faydaları Nelerdir?

Lazer epilasyonun sağladığı faydalar, genel anlamda şu şekilde sıralanabilir:

 • Tam ve kalıcı bir çözüm sunması,
 • Yan etkilerinin az ve geçici nitelikte olması,
 • Daha az acı hissine sahip olması,
 • Hızlı sonuçlara sahip olması,
 • Daha yumuşak bir cilde sahip olmanızı sağlaması şeklindedir.

Bronz Tene Epilasyon Yapılır Mı?

Cildin orijinal şeklinde olması, lazer sonrasında alınacak başarıyı arttırır. Bununla birlikte, bronz tenlere de lazer işlemi uygulanır.

Epilasyon Öncesi Tıraş

Mutlaka her seans öncesi kısaltma işlemi uygulanmalıdır. Uygun bir jilet yardımıyla bu işlem gerçekleştirilebilir.

Lazer Epilasyon Kaç Seans Uygulanır?

Ortalama olarak 6 seansta, başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bununla birlikte, aşırı tüylenme olan bölgelerde, bu süre 10 seansa kadar çıkar.

Lazer Epilasyon Kaç Ay Sürer?

Vücut epilasyonları ortalama olarak 2 ay sürerken, sadece yüze uygulanan epilasyon çeşitleri, 1 ay sürer.

Buz Lazerle Tüyler Kesin Bitiyor Mu?

İnce tüyleri de yok ettiği için, buz lazerin %90 oranında başarı sağladığını söyleyebiliriz.

Lazer Epilasyon Acıtır Mı?

Epilasyonun verdiği acı, cımbızla alınan tüylerde olduğu gibidir.

Hepatit B Hastaları Epilasyon Yaptırabilir Mi?

İstenmeyen tüylerden kurtulmak amacıyla Hepatit B hastaları da lazerden faydalanabilir.

Epilasyon Cilt Kanseri Yapar Mı?

Az miktarda radyasyon içerdiğinden, cilt kanserine neden olduğuna dair bir kanıt bulunmaz.

Epilasyon Dövmeye Zarar Verir Mi?

Işınlar dövmenin renk pigmentleri üzerine işlediğinde, bu bölgede yanıklar oluşur. Bu nedenle dövme üzerine lazer işlemi kesinlikle yapılmamalıdır.

Epilasyondan Sonra Tekrar Kıl Çıkar Mı?

Seanslar arasında 6 ile 12 hafta arasında kıllar çıkabilir. Seansların tümünün bitmesinin ardından, kalıcı şekilde bu soruna çözüm bulunur.

Epilasyon Işın Tedavisine Engel Mi?

Sağlam dokulara zarar vermediğinden, ışın tedavisine herhangi bir engeli yoktur.

Epilasyon Işınları Zararlı Mı?

Epilasyon ışınlarının zararlı olduğuna dair bir kanıt bulunmaz.

Epilasyon Isı Dereceleri Ne?

Buz lazerler için bakıldığında, ısı derecesi -4 dereceye kadar düşebilir.

Epilasyon İşe Yarıyor Mu?

Evet, kalıcı ve sağlıklı sonuçlar veriyor.

Lazer Epilasyon Kesin Çözüm Mü?

Günümüzde tüylenme anlamında en etkili çözümdür.

Lazer Epilasyon Sonrası Kaşıntı

Lazer epilasyon işleminin ardından kaşıntı görülse de 1 ile 2 gün arasında geçer. Operasyonla ilgili net bilgi almak isterseniz dilediğiniz her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lazer Epilasyon Erkek İçin Var Mı?

Günümüzde kadınlar gibi erkekler de sıklıkla epilasyon yöntemlerinden faydalanmaktadır. Erkeklerin en çok tercih ettiği epilasyon bölgeleri; ense, sırt, sakal üzeri, omuz ve göğüs gibi genellikle aşırı kıllanmanın yoğun olarak görüldüğü bölgelerdir.

Tüm vücut lazer kaç TL

Lazer Epilasyon, kişinin kilosuna, cilt tipine, kıl tipi ve rengine göre fiyatları farklılıklar göstermektedir. Tüm vücut lazer epilasyon fiyatları genellikle 1500 TL’den başlar 4500 TL’ye kadar çıkabilir.

Lazer epilasyon ile tüyler tamamen biter mi?

Lazer epilasyon FDA onaylı cihazlar ile uygulandığı zaman kalıcı sonuçlar verebilir. Eğer kişide hormonal rahatsızlıklar mevcut değil ise lazer epilasyon sonrasında kıllar yeniden ortaya çıkmaz.

Lazer Epilasyon Yaptıranların Yorumları

Uzun ömürlü olması ve hızlı sonuç vermesi gibi nitelikler, epilasyondan yararlanan kişileri oldukça memnun eder. İşlemin diğer epilasyon türlerine göre ağrısız ve acısız olması da tercih nedenleri arasında yer almaktadır.

Lazer Epilasyon Fiyatları 2022

Lazer epilasyonun fiyatları; işlemin uygulanacağı bölgeye ve tüylenmenin yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Tüylenmenin yoğunluğuna göre, kaç seans lazer uygulaması yapılacağı netlik kazanır. Bu şekilde, net bir fiyat belirlemek mümkün olur. Lazer epilasyon fiyatları 2022 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.

 

Instagram : Bukbeauty