Çatlak Tedavisi Nedir?

Çatlak Tedavisi, vücuttaki çatlak görümünü yok etmek veya azaltmak için uygulanır. Tedavi, çatlak olan bölgedeki kolajen dokuyu güçlendirilerek, vücudunuzun daha sağlıklı ve pürüzsüz bir görüntüye kavuşmasını sağlar.

Çoğumuz pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Maalesef çoğu zaman genetik faktörler ve hormonlarımız buna izin vermez. Vücudunuzun kolajen ve elastin liflerine zarar gelmesiyle çatlak gibi istenmeyen deformasyonlar meydana gelebilir. Çatlak tedavi ile vücudunuzu sağlıklı ve pürüzsüz hale getirmek mümkün.

Çatlaklarınızın derinliğine göre 1 ile 3 seans arasında uygulanan çatlak tedavisi ile çatlaklarınızdan kurtulabilirsiniz. Tedavi oldukça etkilidir, ilk seansta bile çatlak görünümünü %80 oranında azaltır.

Çatlak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolajen liflerinin zarar görmesi ya da tamamen kopması sonucu, çatlak diye tabir ettiğimiz girintili çizgiler oluşur. İstenmeyen çatlak görünümüne karşı etkisi kanıtlanmış bir yöntem olan çatlak tedavisi uygulanır.

Çatlak çizgilerinin altındaki zarar görmüş kolajen liflerini hedef alır. Çatlak görünümünü azaltarak yok etmeyi hedefler. Tedavi öncesi işlemin yapılacağı bölgeye lokal anestezi kremi uygulanır. Sonrasında vakumlu cihazla çatlak çizgileri üzerinde ileri geri hareketler uygulanarak kolajen lifleri uyarılır. İşlem yaklaşık 2 ile 3 saat arasında değişen bir sürede devam eder. Çatlaklarınızın miktarı ve işlemin yapılacağı bölgeye göre işlem süresi daha kısa ya da daha uzun olabilir.

Aynı işlemler 3 seansa kadar uygulanabilir. İlk seansınızda bile çatlaklarınızda gözle görünür azalma meydana gelecektir. Kaç seansa ihtiyacınız olacağını uzman doktor belirler.

Çatlak Neden Oluşur?

Derinin alt katmanında bulunan kolajen ve elastin lifleri sayesinde deri sağlıklı ve pürüzsüz yapıdadır. Çeşitli sebeplerden dolayı kolajen ve elastin lifleri kopabilir veya zarar görerek zayıflayabilir. Bu durum vücutta istenmeyen çatlak görüntüsüne neden olur.

Çatlak oluşumuna neden olan ve çatlak oluşmasını tetikleyen birçok faktör vardır. Özellikle genetik yapınız çatlak oluşumuna müsaitse, vücudunuzda çatlak oluşumu kaçınılmazdır. Hızlı kilo alımında, vücudunuz esnekliğini koruyamayabilir. Kilo aldıkça derinizde esnemeler meydana gelir. Kimi zaman deriniz bu esnemelere karcı direnç gösteremez ve bu da vücut çatlakları oluşumuna neden olur.

Hızlı kilo alımını tetikleyen eylemler doğrudan vücudunuzda çatlak oluşumuna sebep olabileceği gibi büyüme çağında da çatlak oluşumuna sıklıkla karşılaşılır. Büyüme ve gelişme döneminde, hızlı boy uzaması ve hormon değişimleriyle birlikte vücut çatlakları oluşabilir. Yeterince nemlendirilmeyen, kuru ciltlerde de çatlak oluşumu riski vardır.

Özellikle hamilelik döneminde vücut çatlak problemine oldukça müsaittir. Kilo alma ve hormon değişimi nedeniyle vücutta büyük ölçekli çatlaklar oluşabilir.

Çatlak oluşumunun bilinen bazı nedenleri:

  • Hızlı kilo alıp verme.
  • Hormon değişimleri.
  • Genetik faktörler.
  • Düzensiz beslenme.
  • Ergenlik dönemi.
  • Kas kütlesinin hızla artması.
  • Kuru cilt tipi.

Birçok faktör deride istenmeyen çatlaklara sebep verse de çatlak tedavi ile daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkün.

Çatlak Belirtileri Nelerdir?

Çatlaklar genellikle göğüs, kalça ve göbek bölgesinde oluşur. İlk belirtileri ise koyu renk ve düzensiz çizgi görüntüsüdür. Koyu renk çizgiler çatlak oluşumunun ilk evresidir. Zamanla koyu renk çizgiler beyaz rengini alır ve çizgi boyunca ciltte girintiler oluşur. Bu girintiler zamanla büyüyüp genişleyebilir. Çatlaklar erken fark edilip tedavi edilmeye başlanırlarsa, tedavi süresi kısalır ve tedaviden daha etkili sonuç alınır.

Çatlakların ciltte renk değişimi ve çizgi oluşumu dışında bir belirtisi yoktur. Daha etkili sonuç için, belirtileri fark ettiğiniz anda tedaviye başlamanız önerilir.

Çatlağın Çeşitleri ve Evreleri Nelerdir?

Koyu renkli çatlaklar ve beyaz çatlaklar olmak üzere çatlak çeşitleri ikiye ayrılır. Çatlaklar ilk oluşmaya başladığı zaman koyu renklidir. İlk aşamada deri incelmesi ve çatlak çevresinde damar belirginleşmesi gözlenir. Sonrasında kolajen ve elastin lifleri giderek zayıflar. Zamanla çatlaklar beyaz rengini alır.

Çatlak evreleri, klinik olarak dörde ayrılır. İlk evrede çatlaklar koyu renklidir, ikinci evrede çatlakların rengi beyaza kadar açılır. İlk iki evrede çatlaklar cilt dokusunda hissedilmez, çizgiler girinti şeklinde değildir. Üçüncü evrede çatlak çizgilerinde, cilt dokusunda hissedilebilecek şekilde açılma meydana gelir. Cilt pürüzsüzlüğünü kaybetmeye üçüncü adımda başlar. Son evre olan dördüncü evrede, çatlaklar tam anlamıyla oluşumunu tamamlar.

Çatlak tedavi de çatlağın evreleri oldukça önemlidir. Ne kadar erken fark edilip tedaviye erken başlanırsa, tedavi süresi o kadar kısalır ve daha başarılı sonuçlar elde edilir.

Çatlak Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Çatlak oluşan tüm bölgelere uygulanabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde çatlak problemine sıklıkla rastlanır. Genellikle kadınların kalça ve karın bölgesi, erkeklerin ise sırt bölgesi çatlak oluşumuna müsaittir. Çatlaklarınızın hangi evrede olduğu fark etmeksizin kol, bacak, kalça, göğüs ve sırt bölgenizdeki çatlaklara tedavi uygulanabilir.

Çatlak tedavi ile ağrısız ve acısız bir şekilde vücudunuzda meydana gelen deri çatlamalarından kurtulabilirsiniz.

Çatlak Tedavi Acı Verir Mi?

Hayır, çatlak tedavi acı veren bir işlem değildir. Tedavi öncesinde, işlem yapılacak bölgeye lokal anestezi kremi uygulanacağından, işlemi hissetmezsiniz.

İşlemin acısız olması ve etkili sonuç vermesi tercih edilme sıklığının temel nedenlerindendir.

Çatlak Tedavi Kesin Çözümü Var Mı?

Kişinin cilt yapısı ve çatlağın hangi evrede fark edilip tedaviye başlandığı, çatlak tedavisi sonuçlarını etkilemektedir. Tedaviye ilk evrelerde başlandığı taktirde, tedaviden kesin sonuç almanız ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız muhtemeldir.

İlk evrelerde müdahale edilen çatlaklar üzerinde oldukça etkilidir. Ciltte açılma olduktan sonra, tedavi süresi uzasa da tedaviden oldukça etkili ve gözle görülür sonuçlar almanız mümkün.

Çatlak Tedavi Lazer Yöntemleri Nelerdir?

Lazer yöntemleriyle çatlak tedavisi, oldukça etkili bir yöntemdir. Tedavi, lazer ışınları ile kolajen liflerini hedef alır. Kolajen lifleri lazer ışınlarıyla kısaltılır. Lazer tedavisi kolajen liflerini sıkılaştırarak çatlak görünümünü yok etmeyi hedefler. Kısalan lifler kendini yenilemeye başlar ve çatlak görünümü büyük ölçüde azalır.

Lazer uygulamaları cerrahi bir müdahale olmadığından, seans sonrası günlük yaşantınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Lazer ile çatlak tedavi, kişinin ihtiyacına göre 4 ile 6 seans arasında uygulanır. Seanslar arası en az 1 hafta bekleme süresi vardır her seans yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında gerçekleşir. Lazer ile çatlak tedavi işinin ehli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi taktirde işlem yapılan bölgede lazer yanıkları ve lekeler oluşabilir.

Çatlak tedavisi için uygulanan lazer türleri:

  • Fraksiyonel lazer tedavisi.
  • Scarlet S tedavisi.

Çatlak Tedavisi Yaptıranların Yorumları

Çatlak tedavi yaptıranların çoğu, ilk seansta bile gözle görünür değişimi fark ettiklerini ve işlemden ne kadar memnum kaldıklarını belirtiyorlar.

Özellikle tedavisine ilk aşamalarda başlanılan hastalar, çatlak görüntüsünden tamamen kurtulduklarını ve pürüzsüz bir cilde sahip olduklarını belirtiyor.

Çatlak tedavisi uygulanan hastalar, selülit problemlerinden de kurtulduklarını ifade ediyor. Tedavi sonrası pürüzsüz bir cilde kavuşan hastalar, kendilerine olan güven duygusunun arttığını dile getiriyorlar.

Çatlak Tedavisi Fiyatları 2023

Güncel fiyatları etkileyen birçok faktör vardır. Çatlaklarınızın miktarı, derinliği, cilt yapınız, tedavinin kaç seans süreceği ve işlem yapılacak olan bölge tedavi fiyatlarını etkileyecektir. Çatlak tedavisi fiyatları 2023 hakkında bilgi almak için bizlere hemen ulaşabilirsiniz.